Napovednik

<< Maj 2013 >>
NePoToSrČePeSo
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Organizacije

več >

Mladi

več >

Strukturirani dialog

več >

Mladinski sektor

več >

Mnenja

več >

Mladi in svet

več >

»Ne moremo porabiti več, kot ustvarimo!«

V petek, 30. Marca 2011, je OO SDM Gorenja vas – Poljane organiziral poslanski večer z naslovom »Mladi in socialna politika v času krize.« Gostji večera sta bili poslanki SDS v Državnem zboru RS Alenka Jeraj in Irena Tavčar.

 

Uvodoma sta nam poslanki predstavili potek dela v Državnem zboru in zanimivo je bilo poslušati, kako sta vsaka s svojega zornega kota – na podlagi izkušenj – predstavili svoj pogled na poslanski vsakdanjik. V nadaljevanju je Alenka odgovorila na vprašanja v zvezi z mladimi. Poudarila je, da je bila ravno Vlada Janeza Janše tista, ki je v mandatu 2004 – 2008 uvedla brezplačno malico za dijake, ki pa jo je kasneje Pahorjeva Vlada samo še delno subvencionirala.

 

Zaradi krize, v kateri smo se znašli, bo malica za dijake do nadaljnjega subvencionirana samo za tiste, ki prihajajo iz socialno ogroženih družin, medtem ko študenti v času poletnih počitnic po vsej verjetnosti ne bodo imeli več subvencionirane prehrane. Vsi se zavedamo, da je to korak nazaj, ki pa je potreben, saj je zaradi nerazumnega in čezmejnega trošenja prejšnje Vlade sedaj potrebno plačati račun njihovega zadolževanja, kar pa žal pomeni varčevanje.

 

Kar se tiče stanovanj za dijake je Alenka Jeraj poudarila, da je problem, ker se cene stanovanj še vedno umetno držijo zelo visoko in banke, ki so stanovanja zasegle, niso pripravljene spustiti cen teh stanovanj. V prihodnosti bo Vlada – kot je bilo tudi v programu 10 + 100, stanovanja v lasti bank dala na trg.

 

V razpravi smo se dotaknili tudi Družinskega zakonika, ki je po mnenju naše poslanke sicer vseboval nekatere dobre rešitve, pa kljub temu je bilo precej res spornih, zaradi katerih je bilo potrebno DZ zavrniti, obenem pa bodo ravno ti sporni členi predmet nadaljnje diskusije in iskanja kompromisnih rešitev.

 

Irena Tavčar je v nadaljevanju izpostavila problem invalidov, na katerega je na predstavitvi kandidata za ministra za delo, družino in socialne zadeve, mag. Andreja Vizjaka, tudi opozorila. Tukaj gre za dejstvo, da v veliko primerih še ni povsem poskrbljeno za invalide tako kot bi moralo biti, predvsem kar se tiče klančin, višine bankomatov, dvigal, javnega prometa itd. Pripravlja se tudi kartica, katero bodo prejeli vsi invalidi.

 

V pogovoru smo se dotaknili tudi pokojninske reforme, ki bo po besedah poslanke Alenke Jeraj v prihodnosti potrebna, SDS pa se zavzema za uvedbo osebnih pokojninskih računov, saj bi na ta način vsak lahko videl, koliko je že vplačal v pokojninsko blagajno in koliko bi dobil, na ta način bi tudi stimulirali predvsem mlade.

 

Irena Tavčar je predstavila delo Komisije za peticije in človekove pravice ter opozorila na najpogostejše oblike kršenja človekovih pravic. Pri tem je izpostavila številne kršitve človekovih pravic, ki jih predstavljajo v teh kriznih časih predvsem neplačila za opravljeno delo in kršenje pravic delavcev, ki pogosto ostajajo brez plačila in so prepuščeni na neusmiljenost delodajalcev.

 

Sledilo je tudi vprašanje v zvezi z narodnima manjšinama v Sloveniji, saj je Irena Tavčar tudi članica matičnega odbora. Predstavila nam je položaj italijanske in madžarske narodne manjšine v Sloveniji in nas seznanila z njihovimi pravicami in kako je v Sloveniji za njih poskrbljeno. Ob njenih besedah smo prišli do ugotovitve, da je za italijansko in madžarsko narodno manjšino v Sloveniji dobro poskrbljeno, verjetno boljše kot pa za slovenske narodne manjšine nekje drugod v tujini.

 

Alenka nam je proti koncu predstavila še aktualne protikrizne ukrepe, ki jih je predlagala Vlada in nam dejala, da jih težko poimenujemo varčevalni, saj je varčevanje v našem primeru nemogoče, ker nimamo nič za privarčevati, gre za zmanjšanje porabe, saj trenutno več porabimo kot ustvarimo, kar nas je tudi pripeljalo v trenutno situacijo. Zagotovo bodo potekala usklajevanja med socialnimi partnerji, saj je tudi v interesu Vlade, da se doseže sporazum.

 

Irena pa je za konec povedala, da je glede na trenutno situacijo koalicija trdna, saj ima pred sabo skupen in odločen cilj – popeljati državo iz krize. Ob koncu so sledila še vprašanja iz publike in po tem še druženje in pogovor med obiskovalci poslanskega večera.

 

OO SDM Gorenja vas- Poljane

 

Vir: SDM SDS

 


 


Več iz: Mladinski sektor

23. maj. 2013Hrup v mestu združuje mlade in mladinska prizorišča

V soboto, 18. maja smo v klubu Metulj v Bistrici ob Sotli zaključili letošnjo klubsko izmenjavo s pomenljivim imenom Hrup v mestu 2 Hrup v mestu je projekt, v okviru katerega se zgodita... več >


22. maj. 2013Iniciativa mladih za oživitev Medijskih toplic

Pobudnik Iniciative mladih za oživitev Medijskih toplic, Jure Urbanija, vidi priložnost za mladinsko delo v okviru lokalnih društvenih organizacij.   Prepričan je, da se z opcijo... več >


20. maj. 2013Revidiranje Lokalnega programa razvoja delovanja mladih v Mestni občini Velenje 2010 - 2015

Mladinski center Velenje in Mladinski svet Velenje sta v petek in soboto, 10. in 11. maja 2013 pripravila delavnico Revidiranja (prevetritve) Strategije za mlade v Mestni občini... več >


17. maj. 2013Program Posluh! - zadetek v polno

Program Posluh!, ki ga v Kulturno društvo Mladinski Center IndiJanez izvajajo v sklopu Evropske prestolnice mladih, je namenjen povezovanju gluhe in naglušne ter slišeče... več >


17. maj. 2013Povezovanje mladih preko Sotle

Na praznik dela se že osem let zapored odvija prijateljsko srečanje na mostu čez mejno reko Sotlo med občani Bistrice ob Sotli in Kumrovca. Tokrat pa smo s srečanjem v večernih urah... več >



O portalu
© Urad RS za mladino