70 let taborništva v Škofji Loki – tradicija, skupnost in prihodnost

V Zvezi tabornikov Slovenije s ponosom prepoznavamo izjemne projekte, ki krepijo taborniško skupnost in povezujejo generacije. Ena izmed nagrad, ki jih vsako leto podelimo, je nagrada Skavt Peter – priznanje za najboljše taborniške dogodke, ki izstopajo po svoji inovativnosti, kakovosti in vplivu na skupnost. Med letošnjimi nagrajenci izstopa projekt 70-letnica Rodu svobodnega Kamnitnika, ki je prejel nagrado za najboljšo taborniški dogodek.

Rod svobodnega Kamnitnika je s projektom obeležil svojo bogato zgodovino, hkrati pa ustvaril prostor za krepitev medgeneracijskega sodelovanja, razvoj vodstvenih veščin in širjenje vrednot taborništva v lokalni skupnosti. Organizacija dogodkov, ki so se odvijali od januarja do aprila 2024, je bila plod večmesečnega načrtovanja in sodelovanja širokega kroga prostovoljcev, občinskih institucij ter lokalnih partnerjev.
V okviru projekta so se osredotočili na tri ključne cilje. Prvi cilj je bil krepitev timskega duha in medosebnih odnosov, kar se je izražalo v spodbujanju soodločanja ter medsebojni podpori med člani društva. S tem so želeli ustvariti trdne temelje za sodelovanje, vzajemno razumevanje in skupinsko identiteto, kar se je odražalo v vsakodnevnih interakcijah in skupinskih aktivnostih. Drugi cilj je bil usmerjen v osebnostno rast in razvoj vodstvenih sposobnosti, saj so želeli spodbuditi posameznike, da prevzamejo odgovornosti, razvijejo samozavest in pridobijo ključne veščine za vodenje. Tretji cilj pa je bil ohraniti in promovirati tradicijo taborništva s poudarkom na poglobljenem razumevanju zgodovine in medgeneracijskem prenosu znanja.

Slavnostna akademija Iz korenin rastemo je bila osrednji dogodek praznovanja, ki je potekal 13. aprila 2024. Člani rodu so se zbrali na svečani prireditvi, kjer so skozi govor in simbolična dejanja obudili zgodovino rodu ter počastili njegovo dolgoletno delovanje. Vsaka taborniška družina je pripravila svojo predstavitev, slavnostni govorci so poudarili pomen taborništva za lokalno skupnost, dogodek pa se je zaključil s podelitvijo priznanj in priložnostno razstavo.
Praznovanje je dopolnil koncert skupine Zmelkoow, ki se je odvijal 5. aprila 2024 v Škofji Loki. Na odru so se jim pridružili še Rudi Bučar, Diskoloka in Rocky III. Koncert je povezal tabornike in širšo javnost, organizatorji pa so dogodek uspešno promovirali preko lokalnih medijev in družbenih omrežij.
Poseben del projekta je bil zbornik Rodu svobodnega Kamnitnika, ki je nastajal skozi niz srečanj “Kramljanje po taborniško”. Starejši člani so delili svoje spomine, zgodbe in anekdote, ki so jih nato uredili v zbornik. S tem projektom so želeli ohraniti ustno zgodovino rodu in omogočiti mladim, da bolje razumejo njegove korenine.

Kot del družbeno odgovornih aktivnosti so člani izvedli projekt Dobra dela za 70 let, v okviru katerega so skozi leto organizirali različne humanitarne akcije. Pisali so pisma otrokom v bolnišnici, pripravili januarski koledarček dobrih del, izvedli krvodajalsko akcijo in sodelovali pri čistilnih akcijah. Glavni namen tega projekta je bil spodbujanje solidarnosti, prostovoljstva in skupnostne odgovornosti.
Marca 2024 so člani rodu na dveh lokacijah zgradili pionirske objekte, ki bodo v prihodnosti služili taborniškim dejavnostim. Projekt je zahteval obsežno pripravo – od pridobivanja materiala, dogovarjanja z občino do same izvedbe, pri kateri so se mladi učili praktičnih veščin taborniškega gradbeništva.
Za krepitev identitete rodu so člani pripravili rodovo kolekcijo oblačil in dodatkov, ki so vključevali puloverje, majice, nogavice in kape. Oblikovali so dizajne, poskrbeli za naročila in prodajo kolekcije na različnih dogodkih, kar je dodatno prispevalo k promociji in povezanosti članov.

V sklopu praznovanja so pripravili tudi tematsko pot, ki je potekala skozi Škofjo Loko in je bila zasnovana kot interaktivna izkušnja s QR kodami. Mlajši člani so pot raziskovali skozi “Taborniško pravljico”, starejši pa so se soočili s “Taborniško potjo z izzivi”. Pot je bila odprta tudi za širšo skupnost, kar je omogočilo prebivalcem, da spoznajo delček taborniške zgodovine.
Zaključek projekta je zaznamovalo sproščeno druženje, after party za prostovoljce, ki je sledilo slavnostni akademiji. Namen dogodka je bil izraziti hvaležnost vsem, ki so prispevali k izvedbi projekta, ter omogočiti utrjevanje vezi med prostovoljci.

Z več kot 550 udeleženci in številnimi podporniki je projekt presegel pričakovanja in pustil trajen pečat na članih rodu ter lokalni skupnosti. Mladi so skozi projekt razvili pomembne kompetence, pridobili nove izkušnje in poglobili občutek pripadnosti. Z vključitvijo lokalnih organizacij, medijev in drugih taborniških rodov so organizatorji uspeli doseči širšo javnost in okrepiti povezave znotraj taborniškega gibanja.
Praznovanje 70-letnice Rodu svobodnega Kamnitnika je bilo več kot le obeležitev pomembnega jubileja – je dokaz, da taborništvo ostaja živo, sodobno in pripravljeno na prihodnje izzive. Čestitke vsem organizatorjem in sodelujočim za izjemen dosežek, ki bo zagotovo služil kot navdih prihodnjim generacijam tabornikov!