Šport, umetnost in skupnost: MCDD utrinki junija

Mladinski center Dravinjske doline (MCDD) je tudi v juniju nadaljeval z raznolikimi dejavnostmi, ki povezujejo mlade, spodbujajo ustvarjalnost ter krepijo aktiven in povezan lokalni prostor. S športnimi dogodki, ustvarjalnimi delavnicami, medkulturnimi srečanji, koncerti in dobrodelnimi akcijami MCDD mladim ponuja priložnosti za učenje, druženje in soustvarjanje skupnosti.
V začetku junija je v parku v Slovenskih Konjicah potekal dogodek »Šport v parku«, ki ga je organiziral MCDD v sklopu projekta Pump it up!. Namen dogodka je bil predstaviti lokalna športna društva ter mladim ponuditi priložnost, da se brezplačno preizkusijo v različnih športih. Poseben poudarek je bil namenjen otvoritvi novih premičnih skejt ramp, ki jih je MCDD pridobil v okviru projekta z namenom, da si jih bodo lahko mladi brezplačno izposojali. V sklopu dogodka je potekala tudi brezplačna delavnica grafitiranja, poskrbljeno pa je bilo tudi za hrano, pijačo in glasbo.
Dogajanje je dopolnjevala tudi okrogla miza, kjer so mladi skupaj s podžupanom Občine Slovenske Konjice, Primožem Pokličem, ter direktorico Zavoda za Šport Slovenske Konjice, Lauro Kuk, razpravljali o potrebah lokalne skupnosti na področju športa in možnosti za ureditev športne infrastrukture. Projekt Pump it up! sofinancira EU v okviru programa Erasmus+.
Naslednji dan je potekala delavnica pletenja košar, ki jo je vodil mentor Slavko Sovič. Udeleženci so iz vrbovih vej izdelali manjše košare, primerne za piknik, shranjevanje ali zgolj kot dekorativen ročni izdelek. Delavnica je potekala v prijetnem, ustvarjalnem vzdušju, ob čemer so se udeleženci spoznali tudi z osnovami tradicionalne ročne obrti, ki danes vse redkeje najde prostor v vsakdanjem življenju. Dogodek je bil brezplačen, število mest pa zaradi narave dela omejeno, zato so se prijave hitro zapolnile. Z izvedbo tovrstnih delavnic si MCDD prizadeva za ohranjanje rokodelskih znanj in podpira medgeneracijsko učenje ter druženje.

V sklopu projekta Barve sveta, ki ga izvaja MCDD je bil en junijski večer posvečen francoski kulturi, ki so jo udeleženci spoznavali skozi umetnost in kulinariko. Pod vodstvom mlade lokalne umetnice Julije Kotnik je potekala slikarska delavnica, na kateri so se udeleženci spoznali z impresionističnim slikarstvom. Poleg delavnic je potekala tudi degustacija izbranih sirov in vin. Večer je ponudil priložnost za sproščeno druženje, ustvarjalno izražanje in medkulturno povezovanje. Projekt Barve sveta sofinancira Evropska unija v okviru programa Evropska solidarnostna enota.

Lokalna skupina Vraževerje, je v MC Patriotu premierno predstavila svoj album Folklorni ritualizem. Večer so odprli njihovi hrvaški glasbeni gostje, Mito Matija i Lopovi. Že ob njihovem nastopu je bilo jasno, da večer ne bo običajen. Z mandolinami, tamburicami in drugačnim nastopom so postavili poseben ton večera. Ko so na oder stopili Vraževerje, je vzdušje v dvorani še naraslo. Njihova glasba, ki prepleta alternativni rock z etno vplivi in temnejšimi liričnimi temami, je oder spremenila v prizorišče skoraj gledališke izkušnje. Kljub temu da gre za njihov prvi album, je bilo jasno, da Vraževerje natančno vedo, kaj želijo povedati in kako.

MCDD je v razstavni galeriji MC Patriota otvoril fotografsko razstavo “Življenje ni kot v filmu” avtorja Anžeta Filipiča. Razstava zajema izbor portretnih fotografij, ki se močno naslanjajo na filmski jezik. Filipičeva dela gledalca povabijo v prizore, ki delujejo kot zamrznjeni trenutki iz nikoli posnetega filma. Vsaka fotografija vzpostavi napetost med tem, kar je bilo, in tem, kar bo, kot bi gledali prizor ravno sredi dogajanja. V ospredju je vedno človek, njegov izraz, pogled in trenutek. Anže prihaja iz Oplotnice, kjer se je že v otroštvu začel navduševati nad vizualnimi umetnostmi. Svoje izobraževanje je nadaljeval na področju multimedijske produkcije, umetniški izraz pa našel predvsem v fotografiji. Razstava bo za ogled na voljo do sredine septembra 2025.

V MCDD je v sklopu dobrodelnega dogodka Rastlinice za zverinice potekala ustvarjalna delavnica, na kateri so udeleženci pod vodstvom mentorice Aneje Šlaus v teoriji in praksi spoznali kako nastane rastlinski terarij – majhen ekosistem v stekleni posodi. Sočasno z delavnico je potekala izmenjevalnica rastlin in potaknjencev, v okviru katere se je zbiralo donacije za Društvo za pomoč mucam Sia, ki v Slovenskih Konjicah skrbi za prostoživeče muce. Vse, ki želijo pomagati tudi po dogodku, vabijo, naj v Čičev kotiček v MC Patriotu še naprej prinašajo hrano, odeje, pesek ali druge potrebščine za oskrbo živali, pa tudi rastline, ki so se jih naveličali. Vsaka pomoč bo dobrodošla in bo olajšala življenje mucam brez doma.
