Zabava in prosti čas

Kako prirediti trajnosten (mladinski) dogodek?

22. 7. 2025 avtor: Uredništvo
udeleženci dogodka

V svetu, kjer so podnebne spremembe vsakodnevna realnost, ni dovolj, da o trajnosti samo govorimo – trajnostni moramo postati. In ker je ravno poletje, ko se dogodki kar vrstijo eden za drugim, je eden od načinov, da mladi prispevate k boljši prihodnosti, organizacija trajnostnega (mladinskega) dogodka. In ne, to ne pomeni, da mora biti dolgočasen ali brez zabave – ravno nasprotno!

Preverite spodnje ideje!

1. Dogodek brez odpadkov

Ne uporabljajte pribora in krožnikov za enkratno uporabo, hrano pa lahko servirate v biorazgradljivih posodah ali v povratni embalaži. Še bolje: spodbudite udeležence, naj prinesejo svoje posode, kozarce in steklenice. Pozabite na plastenke! Poskrbite za dovolj dobro označenih košev za ločevanje odpadkov.

koši
Košev naj bo dovolj in dobro naj bodo označeni. Foto: Canva stock photos
2. Lokalna in sezonska hrana

Sodelujte s kmeti, zadrugami ali tržnicami iz okolice – sveže, okusno in brez dolgih transportnih poti. Domače in sezonsko je bolj okusno in manj obremenjujoče za okolje. Ponudite več menijev, tudi veganskega in vegetarijanskega. Več zelenjave, stročnic in žitaric namreč pomeni manjši ogljični odtis. Čeprav vemo, da na dogodkih ponavadi pojemo več hrane kot pri običajnem obroku, naj je vseeno ne bo v preobilju, da ostankov ne bo preveč. Hrano naročite glede na dejansko število udeležencev (z vnaprejšnjo prijavo). Na koncu dogodka lahko sicer omogočite tudi delitev ostankov udeležencem.

3. Trajnosten naj bo že transport na dogodek

Spodbujajte prihod s kolesi, peš ali z javnim prevozom. Zagotovite prostor za kolesa, ponudite skupinske prevoze ali omogočite subvencije za javni prevoz.

4. Zelena lokacija

Izberite prostor z dobrimi trajnostnimi praksami – energetska učinkovitost, naravna svetloba, dostopnost brez avtomobila. Če imate možnost, uporabite prizorišče z zeleno energijo ali vsaj zmanjšajte porabo elektrike – organizirajte večer akustične glasbe, pripovedovanja zgodb ali improvizacije brez ozvočenja in elektrike. Organizirajte dogodek v parku, gozdu ali na travniku, kjer ni potrebe po umetni razsvetljavi ali hlajenju. Dogovorite se z lokalno skupnostjo za skrbno rabo prostora in čiščenje po dogodku.

5. Trajnostna vsebina

V dogodek vključite teme, kot so zero waste, DIY popravila, zeleni aktivizem ali trajnostna moda. Organizirate lahko menjalnico ali popravljalnico. Izmenjajte oblačila, knjige, stvari – ali jih popravite namesto zavreči. Povabite okoljske, mladinske ali socialne organizacije, da sodelujejo in predstavijo svoje delo. Na ta način spodbudite medgeneracijsko povezovanje in lokalno mreženje.

izdelovanje dekoracije
Na dogodku lahko organizirate delavnico, pri kateri bodo udeleženci uporabljali naravne materiale. Tudi dekoracija naj bo iz naravnih materialov. Foto: Canva stock photos.

Pred, med in po dogodku delite nasvete za trajnostno življenje. Spodbujajte udeležence k trajnostnim dejanjem tudi po dogodku. Izberite nekaj udeležencev, ki bodo med dogodkom igrali vlogo trajnostnih ambasadorjev – spodbujali bodo odgovorno ravnanje, skrbeli za informiranost drugih in pomagali pri ločevanju odpadkov.

6. Eko materiali

Za sceno in dekoracijo uporabite reciklirane ali naravne materiale (npr. papir, les, blago). Po dogodku poskrbite, da se materiali ponovno uporabijo ali reciklirajo.

Če tiskate majice ali darila, izberite ekološke materiale, lokalne proizvajalce in uporabne izdelke (npr. bombažne vrečke, svinčnike iz recikliranega materiala). Ponudite možnost, da udeleženci sami izberejo, če sploh želijo promocijski izdelek – manj je več.

Zavihajte rokave!

Organizacija trajnostnega dogodka ni nujno dražja ali bolj zapletena – zahteva le malo več premisleka in sodelovanja. Poleg tega pa pošiljate jasno sporočilo: mladi nismo pasivni opazovalci, temveč aktivni ustvarjalci prihodnosti. Srečno pri organizaciji trajnostnega dogodka za mlade!