Ajdovsko znanje Ajdovcem: Letenje – hobi, ki postane projekt

V Garaži je potekala druga predstavitev v sklopu programa Ajdovsko znanje Ajdovcem, ki spodbuja mlade k ustvarjalnosti in inovativnosti. Tokrat so se predstavili trije študenti prvega letnika Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani – Blaž Kete, Blaž Sušelj in Tim Turšič, ki so v okviru svoje maturitetne naloge predstavili projekt: Modeliranje starodobnega letala Kurir.
Njihova naloga je bila zahtevna – ustvariti natančen 3D model letala Kurir, zgodovinskega zrakoplova, ki je bil nekdaj ključen del poštnih linij v Sloveniji. Študentje so se odločili, da vsak prevzame en del naloge: Blaž Kete je oblikoval trup, Blaž Sušelj rep, Tim Turšič pa krila letala. Skupaj so ustvarili model, ki je odražal tako tehnično natančnost kot tudi spoštovanje zgodovinske dediščine.
Tehnične izkušnje in prihodnost projekta
Med predstavitvijo so nam razkrili, kako je potekalo iskanje rešitev za vsako nalogo – od meritev in risanja načrtov do modeliranja posameznih delov letala. Poudarili so, kako pomembna je bila natančnost že na začetku projekta. “Trikrat smo premerili letalo, da smo bili res prepričani!” so povedali študenti in pokazali, kako natančnost v zgodnjih fazah lahko prepreči težave pri nadaljnjem delu.
Kljub tehničnim izzivom so študentje tudi delili izkušnje, kako so usklajevali posamezne komponente in se spopadali z morebitnimi težavami med procesom modeliranja. S svojim pristopom so dokazali, da je vsak detajl pomemben, da projekt uspe.
Vendar pa ta zgodba še ni končana. Po uspešni izdelavi 3D modela letala imajo študenti že zastavljen naslednji cilj: izdelavo manjšega, letečega modela letala Kurir. “Že delamo na profilih, da se naredi leseno konstrukcijo, ki se jo obleče v kompozitni material,” so razkrili. In kar je še bolj razburljivo – letalo bo delovalo na daljinca!
Korak proti trajnostnemu in okolju prijaznemu inženirstvu
Čeprav je bila njihova začetna naloga predvsem tehnične narave, se projekt naravno povezuje tudi s trajnostnimi usmeritvami. V nadaljevanju bodo študentje izdelali pomanjšan, leteči model letala iz lesa in kompozitnih materialov, kar pomeni uporabo obnovljivih surovin in lažjih, energetsko učinkovitih rešitev. Tak pristop zmanjšuje vpliv na okolje, obenem pa spodbuja razmislek o tem, kako lahko inženirstvo in modelarstvo prispevata k bolj trajnostni prihodnosti. Projekt tako ni le poklon zgodovini letalstva, temveč tudi pogled naprej – k razvoju, ki spoštuje naravo.
Dogodek je nastal v okviru projekta Connect for Global Change, ki je sofinanciran s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so izključno stališča mnenja avtorjev in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali Izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo. Niti Evropska unija niti organ, ki dodeljuje sredstva, zanje ne moreta biti odgovorna.






