Cirkus Fuskabo
Na spletnem mestu Cirkusa Fuskabo lahko preberemo:
»Sodobni otroci veliko časa presedijo za računalnikom, na telefonu, ob televiziji, premalo pa se igrajo z vrstniki zunaj. Nekateri zato, ker nimajo interesa za bolj ustvarjalne izzive, nekateri pa tudi zato, ker starši nimajo finančnih sredstev, da bi lahko svojim otrokom omogočili glasbeno šolo, športne dejavnosti, kreativne delavnice in drugo. In to je začetek zgodbe cirkusa Fuskabo.”
Cirkus Fuskabo deluje v okviru salezijanskih programov za otroke in mlade v Ljubljani na Kodeljevem, Ob Ljubljanici 34. Vsak, ki obišče ta center, se hitro prepriča, da gre za priložnost, ki nudi otrokom in mladim kvalitetno preživljanje prostega časa, krepitev sodelovanja, omogoča ustvarjanje in hkrati vzgaja za občečloveške vrednote.
Konec februarja smo se mnogi udeležili mednarodne konference Cirkuška umetnost pri vzgoji otrok in mladih, ki je potekala v okviru 2. mednarodnega festivala Fuskafest. Konferenca je bila namenjena mladinskim delavcem in pedagogom brez izkušenj s cirkusom in tudi bolj izkušenim cirkusantom. Program konference je raziskoval možnosti cirkusa z raznoliko mladino ter predstavil mednarodne primere in dobre prakse na kratkoročnih in dolgoročnih programih.
Govorci in voditelji delavnic so med drugim bili:
- Martin Lisec na temo Mladi, preventiva in krepitev duševnega zdravja. Martin je logoterapevt, predavatelj, mediator, coach in urednik (Zavod Stopinje)
- Jenna Hall o socialnem cirkusu kot orodju za delo z različnimi ciljnimi skupinami. Jenna je podpredsednica mreže Caravan (mreža 35 cirkuških šol po vsem svetu) in direktorica Circusful (cirkuška šola, ustanovljena za združevanje konfliktnih sosesk in zdaj dosega 400.000 ljudi letno)
- Taina Kopra o 12 let trajajočem cirkuškem programu za mlade – z državnim/vladnim priznanjem. Taina je direktor cirkusa Sorin (cirkuška šola s 600 učenci in dela tudi z raznoliko mladino) ter predsednica in ena od ustanoviteljev mreže cirkusa Caravan.
- Peter Duncan vodi delavnico na temo Cirkus in šport. Peter je ustanovitelj Circus Eruption, celovitega mladinskega cirkusa z bogatimi izkušnjami pri delu s šolami, migranti itd.
Konferenca se je zaključila z okroglo mizo, kjer smo iskali možnosti za uveljavitev programov in metod v slovenskem prostoru. Udeleženci konference smo se strinjali, da je delo z otroci in mladino v cirkuški umetnosti vzgojno delo, zato je potrebno udejanjati človeško in vzgojno kapaciteto. Predvsem pa krepiti zavest svobode z odgovornostjo, spoštovanjem in smislom za skupnost.