CNVOS priporočila za izvajanje projektov v času koronavirusa
CNVOS, krovna mreža slovenskih nevladnih organizacij, je pred kratkim objavila priporočila organizacijam, ki izvajajo projekte in je njihovo izvajanje v času epidemije okrnjeno ali onemogočeno.
Trenutno sprejeti ukrepi v državi in razglašena epidemija marsikateri nevladni organizaciji onemogočajo ali otežujejo izvedbo dogovorjenih projektov in programov, ki so financirani s strani države, občine oziroma drugih financerjev. V tem primeru se lahko organizacije sklicujejo na višjo silo.
Številne pogodbe že vključujejo določila o višji sili. Ta določajo, kdaj nastopijo okoliščine, ki pomenijo nastanek višje sile, in kakšna je pri tem odgovornost izvajalcev programov (npr. obvestilo financerju). V primeru, ko pogodbe že vključujejo določila o višji sili, jih mora izvajalec upoštevati in se po njih ravnati.
Če vaša pogodba ne vključuje določil o višji sili oziroma so ta nejasna, se okoliščine, kdaj gre za višjo silo, razlaga po splošnih načelih civilnega prava in veljavne zakonodaje s področja sklepanja pogodb. V vsakem primeru pa CNVOS priporoča, da čim prej stopite v stik z vašimi skrbniki pogodb, jih o vsem obvestite, ter skupaj z njimi poiščete najboljše rešitve.
Kaj nalaga ukrepanje po obligacijskem zakoniku? Priporočila CNVOS vsebujejo odgovore na situacije oziroma vprašanja:
- kaj storiti, če trenutne okoliščine otežujejo pogodbene obveznosti do financerja,
- kaj storiti v primeru, ko trenutne okoliščine onemogočajo izvedbo pogodbene obveznosti do financerja,
- kako ravnati v primeru otežene izvedbe dogovorjenih aktivnosti ali samo trenutne nezmožnosti izvajanja dogovorjenih aktivnosti (ki jih je sicer mogoče izvesti kasneje),
- kako ravnati v primeru nezmožnosti izvedbe dogovorjenih aktivnosti (ki jih torej ni mogoče izvesti niti pod drugačnimi pogoji, niti jih izvesti kasneje).
V primeru, ko je financer že podal navodila glede izvajanja posameznih dejavnosti, se po njih ravnajte in ga obveščajte o možnostih izvajanja navodil. Če navodil glede izvajanja posameznih dejavnosti še ni bilo podanih, vam svetujejo, da financerja na to pozovete oziroma predlagajte način izvajanja aktivnosti v obdobju epidemije in sprejetih ukrepov države. Oziroma čimprej stopite v stik s skrbnikom pogodbe.
Številna ministrstva ter evropske institucije so že izdali tudi podrobnejša navodila upravičencem glede izvajanja posameznih dejavnosti. Spodaj dodajajo nekatere izmed njih, seznam bodo sproti dopolnjevali, dostopen je tukaj.
- MDDSZ – izvajalci socialnovarstvenih programov
- MJU – splošno
- Ministrstvo za kulturo – splošno
- EACEA – splošno (programi Erasmus+, Ustvarjalna Evropa, Evropa za državljane, Evropske solidarnostne enote, Intra-Africa, EU Aid Volunteers,…)
- EACEA – mobilnost znotraj programov Erasmus+ in Evropske solidarnostne enote
- Mehanizem EEA in Norveški finančni mehanizem – povračilo stroškov
- Evropska komisija – programi promocije in informiranja kmetijskih proizvodov