Izobraževanje

Dan D za letošnje maturante: kje bo študirala nova generacija brucev?

25. 7. 2025 avtor: Uredništvo
Kje bodo študirali letošnji maturanti in maturantke?

Februarja in marca je potekal vpis v 1. letnik dodiplomskih in enovitih magistrskih študijskih programov, tako za javne visokošolske zavode kot za koncesionirane študijske programe na privatnih univerzah. Danes je za bodoče bruce »dan D«, ko jih bodo z izbranih fakultet in visokošolskih zavodov obvestili o tem, ali bodo šolanje nadaljevali na izbrani smeri. Pesti za to, da se čim več maturantov vpiše na želen študij, držimo tudi na portalu Mlad.si!

Vpis znatno manjši od števila mest

Danes bodo kandidati elektronsko (preko portala eVŠ) prejeli sklepe o rezultatih prvega roka izbirnega postopka, vpis sprejetih pa bo na visokošolskih zavodih potekal do 14. avgusta 2025. Do 18. marca 2025, ko je potekel vpisni rok, je bilo po podatkih Ministrstva RS za visoko šolstvo, znanost in inovacije za 18.800 vpisnih mest sicer oddanih 16.254 prijav.

Kot vsako leto je tudi letos zanimanje za študijske programe med maturanti precej nihalo od fakultete do fakultete. Omejitev vpisa za študijsko leto 2025/26 imajo tako 104 študijski programi. Lani je bilo takšnih programov 110.

Kaj bi letošnji maturanti najraje študirali?

Med najbolj zaželenimi smermi študija z omejitvijo vpisa so študijski programi vseh treh akademij Univerze v Ljubljani (Akademija za glasbo, Akademija za gledališče, radio, film in televizijo ter Akademija za likovno umetnost in oblikovanje), študijski programi obeh Medicinskih fakultet (Univerza v Ljubljani in Univerza v Mariboru), oba študijska programa Farmacije (Univerza v Ljubljani in Univerza v Mariboru), pa tudi drugi študijski programi s področja zdravstva, socialne varnosti, biologije, ekonomije, elektrotehnike, računalništva in informatike, komunikologije, psihologije, prava.

Podatki SURS za tekoče študijsko leto (2024/25) sicer kažejo, da je med udeleženci terciarnega izobraževanja največ tistih, ki obiskujejo programe s področja poslovnih in upravnih ved ter prava (20,8 %). Sledita področji tehnike, proizvodnih tehnologij in gradbeništva (16,6 %) ter zdravstva in socialne varnosti (14,7 %). Najmanjši delež študentov je letos vpisan v programe s področja kmetijstva, gozdarstva, ribištva in veterinarstva (2,6 %).

Največ zanimanja za študij v Ljubljani

Univerza v Ljubljani je na razpisanih 9.560 vpisnih mest prejela 9.915 prijav (govorimo o prvih željah) – omejitev vpisa ima 69 študijskih programov oziroma smeri. Univerza v Mariboru je za 4.744 vpisnih mest prejela 3.823 prijav, omejitev pa ima 19 študijskih programov, Univerza na Primorskem pa za 1.613 vpisnih mest 1.222 prijav, pri čemer ima omejitev 7 študijskih programov oziroma smeri.

Nova univerza, Univerza Alma Mater Europaea, Univerza v Novi Gorici, Univerza v Novem mestu in samostojni visokošolski zavodi s koncesijo so za skupnih 2.443 vpisnih mest prejeli 1.209 prijav; omejitev ima 9 študijskih programov oziroma smeri.

Drugi prijavni rok bo potekal od 20. do 27. avgusta

O rezultatih prvega roka izbirnega postopka bodo kandidati torej obveščeni elektronsko (eVŠ), vpis pa bo potekal med 25. julijem in 14. avgustom. Za tiste, ki v prvo niso bili sprejeti na noben študij, bo drugi prijavni rok potekal od 20. do 27. avgusta 2025. Podatki o še prostih mestih za drugi prijavni rok bodo 19. avgusta objavljeni na spletnem portalu eVŠ ter na spletnih straneh visokošolskih prijavno-informacijskih služb.