EU zadeve

Dan Evrope: stara celina potrebuje aktivno mladino!

9. 5. 2025 avtor: Uredništvo
zastava EU

V Evropski uniji danes obeležujemo dan Evrope v spomin na začetek procesa evropske integracije. Ob letošnji 75. obletnici Schumanove deklaracije, ki je postavila temelje sodelovanja za trajen mir med evropskimi narodi, in hkratni 80. obletnici konca 2. svetovne vojne se Evropi poklanjamo tudi na portalu mlad.si z razmislekom o (ne)samoumevnosti evropskega miru, ki – morda bolj kot kadarkoli prej – za svoj obstanek potrebuje aktivno in opolnomočeno evropsko mladino.

Deveti maj – dan Evrope

Dan Evrope praznujemo v spomin na začetek evropskega združevanja, ko je leta 1950 tedanji francoski zunanji minister Robert Schuman predstavil deklaracijo o političnem sodelovanju v Evropi za trajen mir med evropskimi narodi. Predlagal je ustanovitev Evropske skupnosti za premog in jeklo, ki je temeljila na predpostavki, da sta največji garant dolgotrajnega miru tesnejša politična in ekonomska integracija evropskih držav. Napoved se je udejanjila tudi v praksi. Z maloštevilnimi odkloni je prvič v zgodovini mir postal »normalno« stanje za kar nekaj generacij Evropejcev.

Mir na preizkušnji?

Schuman je deklaracijo o sodelovanju predstavil skoraj natanko pet let po koncu 2. svetovne vojne, ki se je v Evropi končala 8. maja 1945. Nedvomno je tudi ta izkušnja, ki je pomenila – in še pomeni – najhujšo humanitarno katastrofo v človeški zgodovini, prispevala k utrditvi spoznanja, da lahko sloni prihodnji evropski mir le na sodelovanju in politiki miru, pa tudi na učenju iz preteklosti in zgodovinskem spominu, ki nas svari pred ponavljanjem napak predhodnikov. V sodobnem času, ki evropski in svetovni mir zopet postavlja na kocko, je še toliko bolj pomembno, da se Evropa spomni, zakaj je pred 75 leti pravzaprav šla na skupno pot.

Mladi kot nosilci evropske ideje

Predvsem pa bo za EU in njene članice pomembno, da se spomnijo, zakaj je na skupni poti vredno vztrajati tudi v prihodnje. Medtem ko smo po Evropi priče vzponu totalitarnih, identitarnih, nacionalističnih gibanj, ki pogosto ciljajo ravno na mladino, postaja še toliko bolj pomembno, da mladi ostajamo zvesti evropskim vrednotam miru, sodelovanja in bogastva v raznolikosti. Da bi evropsko baklo lahko predali zanamcem, pa bo potrebno pri življenju ohraniti tudi ogenj – kritično misel, ki zmore voljo in pogum, da se miroljubno, a odločno zoperstavi političnim in drugim izletom v neslavno preteklost.

Voščilo mlad.si za dan Evrope je zato tudi klic k akciji: mladi, stara celina nas potrebuje!