Delavnice ponovne uporabe v sklopu počitniškega varstva

V Garaži je Zavod BETA med poletnimi počitnicami organiziral počitniško varstvo, ki je potekalo v dveh terminih. Med številnimi delavnicami sta bili dve organizirani v okviru projekta Connect for Global Change, ki ga koordinira Platforma SLOGA: barvanje lesenih kalupov in izdelava Da Vincijevega mostu.
Otroci so z barvami oživili odrabljene lesene kalute, ki bi sicer šli med odpadke. Otroci so se porazdelile v skupine in pobarvali z barvami za les štiri kolute. Na koncu niso nastali samo barvni kosi lesa, ampak so postali igralne podlage za namizne igre, kot so Človek, ne jezi se, križci in krožci, šah ali volkec. Tako so barvani kaluti postali kar igra sami po sebi – premišljeno, zabavno in trajnostno.
»Všeč mi je bilo, ko sem barvala kalute. In tudi mi je bilo hecno, ko sem si umazala lase. Zelo mi je všeč, da lahko kalute ponovno uporabimo,«
je povedala Vida (8 let), ena od udeleženk.
Druga delavnica pa je vključevala izziv, ki je zahteval nekaj več premisleka. Otroci so si najprej ogledali Da Vincijev most – lesen most, ki ga je izumil slavni izumitelj in je bil znan po tem, da ga je bilo mogoče sestaviti brez ene same kapljice lepila ali vijaka. Nato so se preizkusili še sami: iz starih lesenih palic so morali zgraditi stabilen most – samo z medsebojnim povezovanjem in razumevanjem konstrukcije.
»Da Vincijev most je bil zgrajen zato, da so lahko vojaki šli na drugo stran, zadnji pa je potegnil most, da sovražniki niso mogli priti čez reko. To je bil super most, ki ga ni bilo treba pritrditi z vijaki. Pri tem sem se veliko naučil. Nisem vedel, da lahko narediš tak most brez vijakov,«
je razložil Vane (8 let).
Pri izdelavi mostu so otroci razvijali prostorsko predstavo, strateško razmišljanje in predvsem – timsko delo. V skupinah so reševali težave, se učili komunikacije in načrtovanja, pri tem pa se zabavali in krepili medsebojne odnose. Tomi (12 let), ki je s svojo skupino uspešno sestavil trden most, je navdušeno povedal:
»Garaža okupira um tudi po tem, ko se varstvo konča.«
Obe delavnici sta bili primer povezovanja ustvarjalnosti z okoljskim razmislekom. Leseni materiali so bili ponovno uporabljeni, izdelki pa niso bili namenjeni le igri, temveč so imeli sporočilno vrednost: tudi iz stvari, ki so že odslužile svojo osnovno nalogo, lahko nastane nekaj novega, uporabnega in zanimivega.
Takšni projekti otroke na enostaven način seznanjajo tudi z globalnimi izzivi – od problematike odpadkov do vprašanj trajnostne rabe virov. Pomembno sporočilo, ki se ga mladi lahko naučijo že v zgodnjem otroštvu, je, da ima lahko prav vsak – tudi s preprostimi dejanji – vpliv na boljšo prihodnost.








Projekt Connect for Global Change je sofinanciran s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so izključno stališča mnenja avtorjev in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali Izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo. Niti Evropska unija niti organ, ki dodeljuje sredstva, zanje ne moreta biti odgovorna.
