Digitalizacija

Digitalni detox: Zavestno odloži digitalne naprave

21. 8. 2024 avtor: Uredništvo
telefon v košari

Ljudje že leta sobivamo z napravami, brez njih ne moremo več živeti. Z razvojem gre svet enostavno naprej, a zdi se, da so nekatere naprave, denimo telefoni, postali podaljški našega telesa. Časi, ko smo telefone uporabljali le za klice in sporočila, so že zdavnaj mimo. Telefoni in ostale digitalne naprave so naša služba, prosti čas, svetovalci, celo naši prijatelji, družbena omrežja pa kanal za druženje.

Po navedbah centra pomoči pri prekomerni rabi interneta LOGOUT, ki je lani prvič organiziral tritedenski digitalni detox za mladostnike, ki kažejo znake odvisnosti, se vplivi zaslonov in prekomerne rabe interneta kažejo na duševnem in fizičnem zdravju. Upad koncentracije, težave s spominom in učenjem, odlašanje in izogibanje obveznostim, težave pri časovni organizaciji, težave s spanjem, pridobivanje telesne teže, upad zanimanja za druge aktivnosti, vse manj druženja v živo, razdražljivost, dolgočasenje … Vse to so znaki digitalne preobremenjenosti ali zasvojenosti pri mladostnikih (pa tudi odraslih).

telefon v roki
Za mladostnike od 13. do 18. leta starosti (pa tudi starejše) je priporočena uporaba naprav do 2 uri na dan; foto: Canva stock photos.

Navedeno konkretno pomeni, da zasloni denimo oddajajo t. i. modro svetlobo, ki možgane prepriča, da je zunaj dan in jim s tem onemogoči ustvarjanje melatonina, hormona, ki je zadolžen za spanje. Zaradi prekomerne uporabe se možgani denimo navadijo tudi na konstantne dražljaje, ki jih digitalne naprave oddajajo, in začnejo te dražljaje aktivno iskati povsod (pa jih denimo v naravi v tolikšni koločini ni). To se lahko kaže skozi sindrom fantomskega vibriranja. To je pojav, ko možgani v pričakovanju sporočila ali klica ustvarijo senzacijo zvonjenja ali vibriranja, čeprav telefon sporočila ali klica ni prejel. 

Če glede na opisano meniš, da pred zasloni preživiš preveč časa in digitalnih naprav ne znaš več ustezno uporabljati, lahko opraviš test prekomerne uporabe zaslonov, ki ga je pripravil LOGOUT.

Kaj je digitalni detox in kako se ga lotiti?

V začetku trenutnega stoletja se je digitalni detox pojavil kot odgovor na hiter razvoj tehnologije, naraščajočo uporabo (pametnih) naprav, vseprisotnost medijev in družbenih omrežij ter stalno dosegljivost, ki jo moramo zagotavljati. Digitalni detox oziroma digitalni odklop pomeni, da se zavestno za določen čas odpoveš uporabi digitalnih naprav, čas, ki si ga s tem pridobil, pa izkoristiš za nekaj koristnega – ukvarjanje s športom, učenje, druženje, branje, delo, počitek …

S tem povečaš produktivnost in ustvarjalnost, bolje izkoristiš čas, izboljšaš koncentracijo, zmanjšaš število dražljajev iz digitalnega okolja, zmanjšaš raven stresa … Na dolgi rok pa lahko izboljšaš tudi fizično zdravje, denimo zmanjšaš naprezanje oči in popraviš držo.

Nasveti, kako se lotiti digitalnega odklopa:

košara s telefoni
Odloži telefon, ko si s prijatelji. Poslušaj jih, se z njimi pogovarjaj in načrtuj novo skupno aktivnost brez telefonov; foto: Canva stock photos.

Kako vsak dan zavestno uporabljati naprave in družbena omrežja:

Ideje zate in za tvoje prijatelje, kaj početi brez telefonov:

Tvoji podatki so blago!

Na koncu pa še opomnik, da ne boš pozabil_ na eno zelo pomembno reč. Podatki o tebi so za organizacije velikih razsežnosti zelo pomembno blago, pa naj se sliši še tako abstraktno. Čeprav morda meniš, da za “velike finančne mogotce” nisi zanimiv_a, prispevaš svoj delež v globalni statistiki. Na podlagi podatkov, ki jih aplikacije, omrežja in naprave zbirajo od vseh uporabnikov, lahko denimo oblikujejo smernice za oglaševanje, izvedo, kaj je določeni populaciji trenutno všeč ali kaj bo določena skupina za delovanje potrebovala v prihodnosti.

Podatki postanejo blago, ker se prodajajo in uporabljajo v tržne namene. Uporaba družbenih omrežij in digitalnih naprav tako ni brezplačna, čeprav se na prvi pogled zdi tako. Plačaš jo s časom, svojimi podatki in celo s posledicami na zdravju.

Zato se odgovorno in zavestno odloči, kaj boš delil_a, koliko časa boš viden_a in koliko časa boš uporabljal_a družbena omrežja in digitalne naprave. Odklopi se!