Digitalni detox: Zavestno odloži digitalne naprave
Ljudje že leta sobivamo z napravami, brez njih ne moremo več živeti. Z razvojem gre svet enostavno naprej, a zdi se, da so nekatere naprave, denimo telefoni, postali podaljški našega telesa. Časi, ko smo telefone uporabljali le za klice in sporočila, so že zdavnaj mimo. Telefoni in ostale digitalne naprave so naša služba, prosti čas, svetovalci, celo naši prijatelji, družbena omrežja pa kanal za druženje.
Po navedbah centra pomoči pri prekomerni rabi interneta LOGOUT, ki je lani prvič organiziral tritedenski digitalni detox za mladostnike, ki kažejo znake odvisnosti, se vplivi zaslonov in prekomerne rabe interneta kažejo na duševnem in fizičnem zdravju. Upad koncentracije, težave s spominom in učenjem, odlašanje in izogibanje obveznostim, težave pri časovni organizaciji, težave s spanjem, pridobivanje telesne teže, upad zanimanja za druge aktivnosti, vse manj druženja v živo, razdražljivost, dolgočasenje … Vse to so znaki digitalne preobremenjenosti ali zasvojenosti pri mladostnikih (pa tudi odraslih).
Navedeno konkretno pomeni, da zasloni denimo oddajajo t. i. modro svetlobo, ki možgane prepriča, da je zunaj dan in jim s tem onemogoči ustvarjanje melatonina, hormona, ki je zadolžen za spanje. Zaradi prekomerne uporabe se možgani denimo navadijo tudi na konstantne dražljaje, ki jih digitalne naprave oddajajo, in začnejo te dražljaje aktivno iskati povsod (pa jih denimo v naravi v tolikšni koločini ni). To se lahko kaže skozi sindrom fantomskega vibriranja. To je pojav, ko možgani v pričakovanju sporočila ali klica ustvarijo senzacijo zvonjenja ali vibriranja, čeprav telefon sporočila ali klica ni prejel.
Če glede na opisano meniš, da pred zasloni preživiš preveč časa in digitalnih naprav ne znaš več ustezno uporabljati, lahko opraviš test prekomerne uporabe zaslonov, ki ga je pripravil LOGOUT.
Kaj je digitalni detox in kako se ga lotiti?
V začetku trenutnega stoletja se je digitalni detox pojavil kot odgovor na hiter razvoj tehnologije, naraščajočo uporabo (pametnih) naprav, vseprisotnost medijev in družbenih omrežij ter stalno dosegljivost, ki jo moramo zagotavljati. Digitalni detox oziroma digitalni odklop pomeni, da se zavestno za določen čas odpoveš uporabi digitalnih naprav, čas, ki si ga s tem pridobil, pa izkoristiš za nekaj koristnega – ukvarjanje s športom, učenje, druženje, branje, delo, počitek …
S tem povečaš produktivnost in ustvarjalnost, bolje izkoristiš čas, izboljšaš koncentracijo, zmanjšaš število dražljajev iz digitalnega okolja, zmanjšaš raven stresa … Na dolgi rok pa lahko izboljšaš tudi fizično zdravje, denimo zmanjšaš naprezanje oči in popraviš držo.
Nasveti, kako se lotiti digitalnega odklopa:
- Za začetek se odklopi za en dan, ko ti to najbolj ustreza, denimo v nedeljo ali na dopustu. Postopoma lahko obdobje podaljšuješ na dva dni, en vikend, en teden …
- Če za zasloni preživiš veliko časa, ti prvi digitalni odklop ne bo mačji kašelj. Ne pritiskaj nase, če ti prvič ne bo uspelo zdržati brez naprav. Poskusi znova čez nekaj časa in vztrajaj – enkrat ti bo uspelo.
- Načrtuj aktivnosti, ki jih boš lahko izpeljal_a v času digitalnega odklopa. Ideje najdeš proti koncu prispevka.
- Če se zaradi šolskih, študijskih ali službenih obveznosti nikakor ne moreš odpovedati napravam, poskrbi, da jih boš vsakodnevno uporabljal_a zavestno. V vsakodnevne obveznosti vključi mini digitalne odklope od naprav: vdihni in izdihni, se za trenutek umiri, poglej skozi okno ali se sprehodi in uredi svoje misli.
- Zavedaj se, da v času, ko ne boš uporabljal_a naprav in omrežij, ne boš ničesar pomembnega zamudil_a, a boš veliko koristnega pridobil_a. Strahu, da boš nekaj zamudil_a, se s kratico reče FOMO (ang. fear of missing out), a raje se osredotoči na JOMO (ang. joy of missing out).
Kako vsak dan zavestno uporabljati naprave in družbena omrežja:
- Izbriši aplikacije, ki jih ne uporabljaš.
- Izklopi obvestila elektronske pošte in družbenih omrežjih.
- Pred zajtrkom ne uporabljaj digitalnih naprav, prav tako ne pred spanjem.
- Med hojo in vožnjo (kar je sicer prepovedano!) ne uporabljaj digitalnih naprav.
- V aplikacijah si nastavi opomnike in omejitev časa za uporabo.
- V družbi prijateljev odloži telefon in se druži.
Ideje zate in za tvoje prijatelje, kaj početi brez telefonov:
- Lotite se bralnega izziva in tekmujte, kdo bo v določenem obdobju prebral več strani.
- S prijatelji organiziraj pohod po okoliških krajih (zaradi varnosti v visokogorje ne odhajaj brez telefona).
- Preglej omaro in izloči oblačila, ki ti niso več prav ali ti niso več všeč. Izmenjaj jih s prijatelji, preostanek pa daruj v dobrodelne namene.
- S prijatelji si napišite pisma in si jih podarite. Lahko pa tudi pišete dnevnik in kakšen zapis delite drug z drugim.
- Svoje prijatelje povabi na kosilo ali večerjo. Skuhaj nekaj, kar še nikoli nisi, speci sladico, okrasi mizo in pripravi družabne igre.
- Natisnjene fotografije razporedite v album in dodajte svoje opise dogodkov ter s tem uredite skupne spomine.
- Slikajte. Vsak naj dobi svoje platno, ki ga v smeri urinega kazalca vsak predaja naprej. Na koncu do tebe pripotuje čisto unikatna umetnina.
- Skupaj ustavrite bucket list aktivnosti do konca leta 2024.
- Organiziraj vodne igre pred koncem poletja.
- Obiščite zavetišče za živali in tamkajšnjim zaposlenim in prostovoljcem pomagaj poskrbeti za živali.
- Organiziraj piknik na bližnjem travniku.
Tvoji podatki so blago!
Na koncu pa še opomnik, da ne boš pozabil_ na eno zelo pomembno reč. Podatki o tebi so za organizacije velikih razsežnosti zelo pomembno blago, pa naj se sliši še tako abstraktno. Čeprav morda meniš, da za “velike finančne mogotce” nisi zanimiv_a, prispevaš svoj delež v globalni statistiki. Na podlagi podatkov, ki jih aplikacije, omrežja in naprave zbirajo od vseh uporabnikov, lahko denimo oblikujejo smernice za oglaševanje, izvedo, kaj je določeni populaciji trenutno všeč ali kaj bo določena skupina za delovanje potrebovala v prihodnosti.
Podatki postanejo blago, ker se prodajajo in uporabljajo v tržne namene. Uporaba družbenih omrežij in digitalnih naprav tako ni brezplačna, čeprav se na prvi pogled zdi tako. Plačaš jo s časom, svojimi podatki in celo s posledicami na zdravju.
Zato se odgovorno in zavestno odloči, kaj boš delil_a, koliko časa boš viden_a in koliko časa boš uporabljal_a družbena omrežja in digitalne naprave. Odklopi se!