EU Youth Cinema: Green Deal Ljubljana, projekcija filma

Združenje EPEKA, so. p., organizira projekcijo filmov v Ljubljani v okviru EU Youth Cinema: Green Deal (EUYC:GD 2024-2026).
EU Youth Cinema: Green Deal je inovativen projekt, posvečen trajnostni Evropi, ki v filmskem kontekstu predstavlja zelene cilje Evropske unije in prispeva k vrednotenju in razumevanju Zelenega dogovora EU večinoma med mladimi gledalci ter zagotavlja platformo za večkulturni pristop k zeleni agendi.
Uspešno smo izvedli projekt v obdobju 2022–2024. Vanj smo vključili skoraj 5000 mladih. Šlo je za filmske dogodke v sedmih slovenskih mestih in več tisoč drugih v pretočnem delu programa. Projekt nadaljujemo še v leta 2024–2026, v okviru katerega smo si zastavili dodatnih 23 predvajanj po Sloveniji in spletno sodelovanje prek spletne strani www.euyc.green.
Štirje partnerji pri projektu
EUYC:GD 2024-2026 aktivno soustvarjali isti štirje partnerji, ki že stojijo za uspehom prejšne izdaje 2022-2024 EUYC:GD: Združenje LET’S CEE Filmfestival in komunikacijska svetovalna agencija Chapter 4 iz Avstrije, Znanstvenoraziskovalno združenje za umetnost, kulturne in izobraževalne programe ter tehnologijo EPEKA iz Slovenije in združenje Go Green Skopje iz Severne Makedonije. Nov partner v skupini je ukrajinska nevladna organizacija INNOVATION GENERATION, ki bo začela ukrajinsko izdajo EUYC:GD.
O filmu
A THIRSTY WORLD: Francija | 2012 | 91 min. Režija: Thierry Piantanida in Baptiste Rouget-Luchaire.
Danes, ko se močno povečuje povpraševanje, narašča svetovno prebivalstvo in prihaja do vse večjega vpliva neurejenega podnebja, je voda postala eden najdragocenejših naravnih virov našega planeta. Film omogoča odkrivanje najlepše pokrajine našega planeta: jezera, reke in mokrišča, ki jih je ustvarila voda. Primerno za starejše od 13 let.
Filmi so na platformi za pretakanje na voljo od 1. marca 2024 do 31. marca 2025.
Gosti:
1. doc. dr. Srečko F. Krope
Podpredsednik LZS, odgovoren za delo strokovne službe. Lovci izvajamo poleg lova številne druge naravovarstvene dejavnosti, a nas še vedno najpogosteje povezujejo z lovom. Marsikdaj moramo odgovoriti na vprašanje, kako je lahko lov varstvo narave. Ker je človek globoko posegel v kulturno krajino, je vplival na mehanizme, s katerimi se vzdržuje naravno ravnovesje.
Nekatere živalske vrste so tako ostale brez naravnih plenilcev in bi izumirale, če naravno ravnovesje ne bi bilo uravnano. Če bi dogajanje v naravi prepustili na milost in nemilost ekonomskih trendov in potreb, bi bilo že zdavnaj drugačno, kot je. Vse to so razlogi, zaradi katerih lahko upravičeno trdimo, da je lov varstvo narave.
2. Jasmina Jerant
Aktivna in vidna članica društva EKO Anhovo in dolina Soče, avtorica in raziskovalka. S svojim delom opozarja na okoljske in družbene izzive ter izpostavlja pomen ozaveščanja skozi različne medije, še posebej film in literaturo.Leta 2024 je pri Mladinski knjigi izdala svojo knjigo Primer: Anhovo. Med azbestom, odpadki, razvojem in zdravstveno krizo, v kateri obravnava kompleksne okoljske in zdravstvene težave regije.
V svojem delu pogosto povezuje film in družbeno ozaveščanje, saj verjame, da je filmska industrija močno orodje za spodbujanje sprememb. Njena prizadevanja segajo tudi v akademski svet, saj kot predavateljica je pogosto vabljena na različne fakultete in srednje šole, kjer z mladimi razpravlja o okoljskih in družbenih temah.Poleg tega se v okviru svoje doktorske raziskave na Univerzi v Tampereju na Finskem posveča preučevanju učinkov denarnih pomoči na mladostnike. Njeno delo združuje raziskovanje, izobraževanje in aktivizem, s ciljem povečanja ozaveščenosti in spodbujanja trajnostnih sprememb v družbi.
3. Dr. Kim Mezga
Vodja Podnebne pisarne pri Skupnosti občin Slovenije (SOS), raziskovalka in strokovnjakinja za okolje in trajnostni razvoj, bo s svojim bogatim znanjem in izkušnjami predstavila ključne ukrepe in pristope za prilagajanje občin in regij na podnebne spremembe ter pomen interdisciplinarnega sodelovanja pri doseganju trajnostnih ciljev.
Podnebna pisarna bo občinam in regijam nudila ključno podporo pri prilagajanju na podnebne spremembe. Njena vloga bo predstavitev konkretnih rešitev in podpore na različnih področjih – pri pridobivanju sredstev za trajnostne projekte, organizaciji usposabljanj za krepitev kompetenc občinskih uprav, povezovanju in sodelovanju med občinami, državo in drugimi akterji ter spodbujanju trajnostnega razvoja in krepitvi podnebne odpornosti lokalnih skupnosti.
Podnebna pisarna bo omogočila, da občine ne bodo le odzivne, temveč proaktivne – s strateškim načrtovanjem, informiranjem o možnostih financiranja na različnih razpisih in učinkovitim sodelovanjem z regionalnimi in državnimi institucijami.
Celoten program je brezplačen, financira ga EU (program: Razvoj občinstva in filmska vzgoja), sofinancirajo pa avstrijsko ministrstvo za podnebje (BMK), Vienna Insurance Group | Wiener Städtische in Združenje za zbiranje avdiovizualnega gradiva (VAM).
Mednarodna kinematografska skupina Cineplexx projekt podpira tudi kot ekskluzivni kinematografski partner.
Dodatna slovenska podpornika (ali: sofinancerja) sta Študentski kampus in Ministrstvo za javno upravo Republike Slovenije.