Kaj bi predlagali za izboljšanje volilne udeležbe mladih?
Državni zbor je na pobudo predsednika Državnega zbora mag. Dejana Židana pričel s projektom Aktivno državljanstvo.
Z njim želijo prispevati k večji vključenosti državljanov in prebivalcev Slovenije pri odločanju ter skupnem upravljanju države. V ta namen so in bodo odprli Državni zbor za dialog in razpravo z različnimi družbenimi skupinami, organizacijami, ustanovami in posamezniki. Pogovor je prvi tovrsten pod skupnim naslovom Zakaj na EU-volitve?, ki jih do aprila načrtujejo v državnem zboru.
V prvem v nizu dogodkov projekta AKTIVNO DRŽAVLJANSTVO: ZAKAJ NA EU VOLITVE?, so gostili vseh osem slovenskih poslank in poslancev v Evropskem parlamentu. Pogovoru so se pridružili Franc Bogovič, mag. Tanja Fajon, Alojz Peterle, dr. Igor Šoltes, Patricija Šulin, Romana Tomc, Ivo Vajgl, dr. Milan Zver in gostitelj, predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan.
V uvodu pogovora, ki ga je prenašal MMC portal, je predsednik državnega zbora Dejan Židan dejal, da so mladi pomemben del volilnega telesa in jim je potrebno volitve v EU parlament približati.
Ivo Vajgl (DeSUS/Alde) je skozi pogovor izpostavil pomen EU-ja za mlade, ki imajo sedaj dostop do izobraževanja v tujini in možnosti za boljše službe. Razlog da mladi teh prednosti ne občutijo, pa vidi v tem, da “mogoče ne vedo kako je bilo včasih, ko smo si teh povezav želeli.”
Milan Zver (SDS/EPP) meni, da na volilno udeležbo vpliva veliko dejavnikov, med njimi tudi mediji, ki bi morda, če bi drugače poročali o EU-ju, prispevali k višji udeležbi. K vzgoji državljanov v aktivno državljanstvo pa bi se moral, tako Zver, vključiti tudi šolski sistem. “Naši mladi so preveč odtujeni od javnega življenja.” še meni Milan Zver.
Povzetek pogovora si lahko ogledate tukaj.