Kaj jesti za boljše počutje?
Vsi vemo, kako pomembno je, da skrbimo za svoje telo in uživamo zdravo hrano. Toda ali si vedel_a, da lahko to, kar ješ, vpliva tudi na tvoje duševno zdravje? Res je! Hrana, ki jo vnašaš v svoje telo, ne vpliva le na tvoje fizično zdravje, temveč lahko vpliva tudi na tvoje razpoloženje, čustva in splošno počutje. Tudi možgani namreč za učinkovito delovanje potrebujejo stalen dotok potrebnih hranilnih snovi, ki jih dobimo s hrano.
Nekatera živila imajo lahko ugodne učinke na delovanje živčnega sistema in duševno zdravje, dvignejo naše razpoloženje, raven energije in koncentracijo, druga pa imajo nasprotni učinek.
Živila, koristna za naše razpoloženje in duševno zdravje
- živila z veliko vitamini skupine B (jetra, sveže iztisnjen pomarančni sok, mleko, sir, perutnina in rdeče meso), ker imajo blažilni učinek na depresijo in razdražljivost,
- živila z veliko razpoložljivega železa (rdeče meso, ribe, oreščki, semena, zelenjava kot so stročnic in suho sadje, kot so zlasti slive, rozine in marelice), ker pomagajo k uravnavanju našega počutja,
- živila, bogata z omega 3 maščobami (losos, tuna in skuša), ker so pomembna za delovanje možganov in pozitivno vplivajo na duševno zdravje,
- živila, ki so vir magnezija (oreščki, polnozrnate žitarice, stročnice in zelena zelenjava, krompir, mleko, perutnina, pomaranče, banane in mineralna voda), ker prispevajo k zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti ter prispevajo k delovanju živčnega sistema,
- probiotiki in prebiotiki, ker vplivajo na krepitev in vzpostavitev koristne strukture mikroorganizmov v prebavilih
Živila, ki jih je potrebno omejiti
Nekatera živali imajo lahko tudi negativen vpliv na tvoje razpoloženje. Med njimi so:
- Sladkor: Prekomerno uživanje sladkorja je povezano z nihanjem razpoloženja in povečanim tveganjem za depresijo.
- Predelana živila: Hrana z visoko vsebnostjo umetnih aditivov, konzervansov in transmaščob lahko povzroča vnetja in negativno vpliva na vaše duševno počutje.
- Kofein: Malo kofeina je sicer v redu, vendar lahko prevelika količina povzroči tesnobo in težave s spanjem.
Pomembna je hidracija
Ne pozabi na pomen hidracije! Dehidracija lahko povzroči glavobol, utrujenost in razdražljivost, kar lahko vpliva na tvoje razpoloženje. Pitje velikih količin vode je preprost način za podporo splošnega dobrega počutja.
Moč ravnovesja
Pomembno si je zapomniti, da je uravnotežena prehrana ključnega pomena. Namesto da se osredotočaš na posamezna “superživila”, uživaj raznoliko hrano, da boš dobil_a vsa potrebna hranila. Uravnotežena prehrana pomaga telesu in umu, da delujeta kar najbolje. Pomembno je tudi, da čez dan zaužiješ 3–5 hranilno polnovrednih obrokov in ohranjamo enakomerno raven sladkorja v krvi, kar prepreči nihanja razpoloženja, razdražljivost, občutek utrujenosti, nemirnosti in slabše splošno razpoloženje. Hiter porast krvnega sladkorja povzročijo visoko predelana živila (npr. zamrznjeni, pred-pripravljeni obroki) in živila z visoko vrednostjo sladkorja (npr. bonboni, čokoladni namazi, sladke pijače). To pomeni, da smo kratek čas polni energije, dokler na enkrat ne poide in hitro postanemo razdražljivi ter zaspani.
Skratka, to, kar ješ, lahko pomembno vpliva na tvoje duševno zdravje. Z izbiro prehrane, bogate z živili, ki izboljšujejo razpoloženje, kot so sadje, zelenjava, polnozrnata živila in zdrave maščobe, ter z omejevanjem vnosa sladkih, predelanih živil in živil z visoko vsebnostjo kofeina lahko podpiraš svoje čustveno počutje. Ne pozabi na hidracijo in uravnoteženo prehrano, da bosta tvoje telo in um v dobri kondiciji. Zato se odloči za zdravo hrano – tvoji možgani ti bodo hvaležni, ti pa se boš zaradi tega počutil_a bolje!