Zaposlovanje

Med najboljšimi praksami zaposlovanja NEET-ov kar dve iz Slovenije

10. 9. 2024 avtor: Uredništvo

Mednarodni projekt @Work4NEETs se osredotoča na izzive mladih, starih od 15 do 29 let, ki niso zaposleni, se ne izobražujejo ali usposabljajo (NEET). Cilj projekta je prepoznati uspešne prakse ter oblikovati predloge za uvedbo ukrepov, ki bi izboljšali položaj mladih.

Ob zaključku tretjega semestra projekta @Work4NEETs je potekal spletni mednarodni tematski seminar na katerem je bila v ospredju predstavitev štirih dobrih praks iz Malte, Hrvaške in Slovenije na področju profiliranja NEET-ov.

Simona Stănescu iz romunskega MMSS je v uvodu predstavila dosedanje delo narejeno na projektu v prejšnjih semestrih in izmed štirinajstih dobrih praks profiliranja NEET-ov za bolj dosledno in učinkovito aktivacijsko pot na kratko predstavila štiri prakse, ki so dobile najvišje ocene, nato pa so več o njih povedali še njihovi izvajalci.

Štiri najboljše prakse

Najvišjo oceno je dobilo orodje The Outcomes Star malteškega Jobsplus, ki spodbuja iskalce zaposlitve k aktivnemu vključevanju v proces iskanja zaposlitve s pomočjo celovite ocene njihovih moči in področij za izboljšave. Njihov pristop je personaliziran, tesno sodelujejo z deležniki, merijo napredek in hkrati podpirajo proces sprememb z vzpostavljanjem zaupanja mladih v pomoč in v možnost sprememb preko celostnega, razvojnega in prilagodljivega pristopa.

Sledili sta predstavitvi dveh praks Zavoda RS za zaposlovanje:

YIT (Youth in transition) je orodje za samoocenjevanje poklicne zrelosti s pogovorom – spletno orodje, ki mladim pomaga oceniti njihove kompetence in potrebe ter slediti napredku pri vključevanju v poklicno izobraževanje ali zaposlitev. Orodje da velik pomen samoocenjevanju in refleksiji, ker posamezniku omogočata vpogled v osebne in poklicne kompetence ter prepoznavanje področij za rast.

Profiliranje v okviru projekta PUM-O+ za stare med 15. in 26. letom, ki omogoča individualizirano podporo glede na profil posameznika. Obravnava udeležencev je vedno občutljiva na edinstven kontekst vsakega udeleženca. Velik poudarek dajo skupini v kateri delajo s posamezniki, zgraditi atmosfero zaupanja in pripadnosti, ter grajenju družbene mreže posameznika. Pomembno jim je, da se jih opolnomoči v to da verjamejo v vase in druge.

StAP (Statistično podprto profiliranje) je orodje hrvaškega Zavoda za zaposlovanje, ki analizira podatke in ocenjuje verjetnost zaposlitve v naslednjih 12 mesecih ter tveganje za dolgotrajno brezposelnost. V začetku projekta so vanj vključili statistično podprto profiliranje, katerega temlje so našli pri drugih državam, ki so to že uporabljale, na koncu pa so s časom razvili svoj tip omenjenega profiliranja. Nekatere funkcije orodja so javno dostopne in pomagajo nezaposlenim analizirati njihovo »zaposljivost« ter kako lahko možne spremembe npr. dodatna izobraževanja vplivajo na stanje zaposljivosti.

Podrobnostih o štirih izbranih dobrih praksah najdete tu.

Ob koncu dogodka je Dr. Gabriela Neagu iz Raziskovalnega inštituta za kakovost življenja (Romunska akademija) v zaključni predstavitvi povedala več o pomenu »profiliranja mladih za jamstvo za mlade«. Osredotočila se je na korake, ki so privedli do današnjega okrepljenega jamstva za mlade ter, podala informacije o rezultatih raziskave o tem, kakšne so strategije iskanja zaposlitev mladih in katere karakteristike vplivajo na iskanje zaposlitev, ter izpostavila, da imajo aktivnosti projekta @Work4NEETs visoko stopnjo uporabnosti in prenosljivosti.