Mednarodna konferenca o duševnem zdravju mladih
Javni zavod Mladi zmaji so organizirali konferenco Mladost (je) ni norost – Duševno zdravje mladih, namenjeno strokovnim delavcem različnih profilov iz cele Slovenije.
Odvijala se je v petek 13. 12. 2019 v prostorih Mestnega muzeja v Ljubljani, dogodka pa se je udeležilo 80 udeležencev.
V jutranjem delu smo imeli priložnost slišati Piko Rajnar, ki nas je popeljala v svet “tapkanja” in nam predstavila metodo EFT. Pogledali smo si raziskavo Pedagoške fakultete Ljubljana Dostopnost organiziranih oblik podpore mladim v psihosocialnih in duševnih težavah. Brian De Lord je predaval o vplivu travme na duševno zdravje, Suzana Krstić pa o družini in duševnem zdravju. Naši gostji sta bili tudi dr. Maja Drobnič Radobuljac in dr. Barbara Plemeniti Tololeski, ki sta nas poučili o vključevanju psihiatrije. Po kosilu, smo se razvrstili na eno izmed treh delavnic, ki so jih vodili Brian De Lord, Suzana Krstić in Tanja Stanković. Strokovni del se je zaključil z okroglo mizo.
Nekaj vsebinskih poudarkov konference:
- Velik poudarek je bil na tvorjenju skupnosti (community) kot veznem členu za mlade osebe in tvorjenju dobrih socialnih odnosov med vrstniki.
- Za kvalitetno mladinsko delo je potrebna velika stopnja samorefleksije in razbijanja samoiluzij.
- Odnos je prvenstven. Odnos do mlade osebe, vzpostavitev pristnega in kvalitetnega medčloveškega odnosa.
- Duševno zdravje ni priljubljena tema in se je deležniki radi izogibajo.
- Družba, v kateri živimo, je tudi bolna. Kdo bo zdravil družbo? Mogoče izziv za psihiatre?
- Izpostavljen je bil pomen družinskega okolja, ki se vleče več generacij nazaj. Torej vpliv vseh prednikov na mlado osebo.
- Še vedno je premalo govora o travmah in o vplivu travm na delovanje.
Utrinek s konference si lahko ogledaš v videu tukaj.