Mednarodni live stream z vozliščem v MC Kotlovnica
Na svetovni dan kulturne raznolikosti za dialog in razvoj smo v mladinskem centru Kotlovnica (MCK) že četrto leto zapored skupaj s portugalsko organizacijo Associação Mais Cidadania (AMC) pripravili spletno oddajo, ki smo jo v živo oddajali na naših družbenih kanalih.
Sodelovanje med MCK in AMC sega v leto 2016, ko smo se pridružili More Citizenship Network, mreži trenutno trinajstih organizacij iz Evrope, ki jih povezuje skupna tema državljanstvo, koordinira pa jo AMC. Ko smo na začetku covid krize naše aktivnosti preselili na splet in tako mladim omogočili aktivno udejstvovanje tudi v tistih negotovih začetnih mesecih, se je dekletom iz AMC porodila ideja za izvedbo spletnega dogodka, ki bi povezala vse organizacije iz te mreže.
Z veseljem smo se odločili za sodelovanje in pripravili prvo oddajo. Od takrat vsako leto čim bližje mednarodnemu dnevu, ki ga praznujemo 21. maja, gostimo spletno oddajo v živo. Vse organizacije, ki se odločijo za sodelovanje, pripravijo video z vsebino, ki po njihovem mnenju najbolje odraža njihovo kulturo.
Slovenska organizacija Zavod Mladinski center Kotlovnica Kamnik, ki jo je predstavljal voditelj Matic, poskuša lokalno mladino angažirati z različnimi delavnicami in večernimi produkcijami ter koncerti, poleg tega pa gosti udeležence iz programa Evropske solidarnostne enote.
Kotlovniški prispevek so letos pripravili trije prostovoljci Evropske solidarnostne enote – Erica, Barnabás in Michał. Poleg tega so v oddaji sodelovali kot tehnična ekipa in omogočili uspešno izvedbo dogodka v živo. Michał je skrbel za kamero, pred katero je sedel povezovalec oddaje Matic, Barnabás in Erica pa sta v našem studiu skrbela za tehnično izvedbo – vklapljanje udeležencev v prenos, vrtenje pripravljenih video izdelkov, reševanje težav med prenosom …
Češka organizacija Brno for You, ki jo je predstavila Anna, večinoma deluje preko spleta, z mladimi pa se srečujejo na mladinskih izmenjavah v sklopu programa Erasmus+ in na solidarnostnih projektih v sklopu programa Evropska solidarnostna enota. Bolj podrobno je predstavila nedavno mladinsko izmenjavo v Turčiji, s katero so mladim želeli sporočiti, da z Erasmus+ programom lahko razširijo svoja kulturna obzorja.
Francoska organizacija Association Nationale Compagnons Bâtisseurs, ki jo je predstavljal Malek, se ukvarja s sanacijo domov in s tem prispeva k izboljšanju splošnih stanovanjskih razmer najbolj ranljivih skupin prebivalstva in krepijo solidarnost v lokalnih skupnostih. Mladi prostovoljci se jim lahko pridružijo preko programa Evropske solidarnostne enote ali programa državljanske službe.
Španska organizacija Taller d’Art, Cultura i Creació (TACC), ki jo je predstavljal Daniel, razume umetnost kot temeljni del družbe, ki lahko prestopa meje, zato si prizadeva širiti vrednote, ki jih uteleša zanimanje za kulturo. Pripravljajo projekte, povezane s socialno vključenostjo, večkulturnostjo, enakostjo spolov in spodbujanjem miru. V oddaji so prikazali video umetniške iniciative, iz katere je nastala skupina živih umetnosti, plesa, gledališča, performansa in transformizma S.E.M.P.R.E..
Portugalska organizacija Associação Mais Cidadania (AMC), ki sta jo predstavljali Rita in Ana, deluje predvsem na treh področjih – izobraževanje, mobilnost, vključevanje. Pri izobraževanju sodelujejo z lokalni srednjo šolo, kjer z mladimi krepijo področje državljanstva, aktivne participacije in demokracije. Pri mobilnostih pripravljajo usposabljanja in mladinske izmenjave, gostijo in v tujino pošiljajo mlade prostovoljce.
Pri vključevanju se osredotočajo predvsem na dejavnosti v lokalni skupnosti. V prvem videoposnetku je mladi Tiago predstavil svojo bobnarsko pot, v drugem videu pa sta Filip in Maria predstavila podkast Workaholic, s katerim mladi naslavljajo problem zaposlitve med mladimi. V njem gostijo lokalne umetnike, ki mladim svetujejo, kako začeti s profesionalno potjo.