Mednarodni študenti v Garaži: lokalne rešitve za globalne spremembe

Na Zavodu BETA smo v začetku poletja gostili skupino študentov, ki so prišli v Ajdovščino raziskovat, kako se lahko lokalna skupnost na inovativen način odziva na globalne izzive. Dogodek je potekal v okviru projekta Connect for Global Change, ki ga koordinira platforma SLOGA, njegov namen pa je bil spodbuditi razmislek o temah, kot so podnebne spremembe, družbena enakost in trajnostna raba virov.
Garaža kot prostor ustvarjanja in povezovanja
V Garaži smo študentom najprej predstavili 3D tiskalnik in laserski gravirni stroj, nato pa smo skupaj izvedli delavnico, kjer so gravirali na lesene plošče motive Ajdovščine ter si s pomočjo 3D tiskalnika naredili obeske s črko G. Pri tem smo se dotaknili tudi pomena izbire materialov, ponovne uporabe, ohranjanja lokalne identitete in tega, kako lahko tehnologija podpira trajnost.
»Fajn mi je bilo, ker nismo samo poslušali, ampak smo lahko tudi sami nekaj naredili. Prvič sem videla, kako se lahko 3D tiskanje uporablja z materiali, ki so bolj trajnostni – res zanimivo,«
je povedala Katarina (25 let).
S praktičnim pristopom smo pokazali, kako lahko ustvarjalni prostori, kot je Garaža, postanejo resnično odprti za vse mlade, ne glede na njihovo ozadje.
BETA hiška kot prostor pogovora
V drugem delu dneva so študenti obiskali tudi BETA hiško – prostor, ki služi mladim za razvijanje idej, pogovor in družbeno udejstvovanje. Tam smo odprli razpravo o trajnostnem urbanem razvoju in pomenu vključujočega oblikovanja prostorov.
Poudarek je bil na konkretnih temah, ki smo jih obravnavali skupaj s študenti:
- vpliv podnebnih sprememb na lokalne skupnosti,
- obnova in uporaba kulturne dediščine z vidika trajnosti,
- pomen dostopnih in varnih prostorov za mlade,
- krepitev socialne vključenosti in participacije.
»Čeprav nisem iz urbanističnega področja, mi je bilo zanimivo razmišljat, kako prostor vpliva na ljudi. Take stvari ponavadi spregledamo, ampak dejansko naredijo razliko,«
je po pogovoru povedala Pia (23 let).
Poleg razprave so študenti delili izkušnje iz svojih držav, primerjali rešitve in postavljali vprašanja, ki so se dotikala tako osebnih kot družbenih dimenzij.
»Bilo je super, ker smo si med sabo izmenjali primere iz različnih držav. V bistvu imamo vsi podobne izzive, samo različne pristope. To mi je dalo veliko za razmislit,«
je pripomnila Veronika (23 let).





Kaj sledi?
Ob zaključku smo študente povabili k sodelovanju v prihajajočem programu “Skupaj proti prekarnemu delu”, ki ga Zavod BETA pripravlja za dijake in študente v naslednjem šolskem letu. V njem bomo naslavljali izzive sodobnega dela, ranljivost mladih na trgu dela in pomen solidarnosti pri ustvarjanju pravičnejših delovnih pogojev.
Projekt Connect for Global Change je sofinanciran s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so izključno stališča mnenja avtorjev in ne odražajo nujni stališč Evropske unije ali Izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo. Niti Evropska unija niti organ, ki dodeljuje sredstva, zanje ne more biti odgovorna.
