Zabava in prosti čas

Mladi po koroni pogrešajo predvsem zabavo

10. 10. 2022 avtor: Turistična zveza Slovenije

Pri Turistični zvezi Slovenije so objavili razpis Avanture brez cenzure, s katerim so mlade od 16 do 29 leta spodbudili k iskanju najboljših praks iz turizma ob/na vodi za mlade. Na njihov naslov je priromalo 13 predlogov/idej, od katerih je komisija izbrala tri najbolj obetavne projekte. Pri tem je upoštevala lokalnost, avtentičnost, edinstvenost in okoljsko trajnost.

Zmagal je projekt Šolskega centra Ptuj, Šole za ekonomijo, turizem in kmetijstvo z naslovom Summer break po Ptujsko.

Dijakinje in dijaki Šolskega centra Ptuj so njihovi stari znanci. Na letošnjem sejmu Alpe – Adria so se v okviru projekta Več znanja za več turizma predstavili s projektom Eldorado na reki Dravi, ki vključuje pravo zlatokopovo pustolovščino.

»Na temo vode in zdravilnega turizma smo razvili veliko idej. Ves čas delamo na reki Dravi, saj je polna še neodkritih izzivov. Naša dijakinja Maja Medved je s sošolko med drugim napisala tudi esej na temo voda in človekove pravice, s katerim se je v Sloveniji uvrstila na tretje mesto,«

je mentorica Sonja Mlinarič v uvodu predstavila uspehe svojih dijakinj, slednje pa so ji vrnile z besedami, »da brez njene spodbude zagotovo ne bi bili tako uspešni, saj nam je dala številne ideje in nas vodila na vsa tekmovanja«.

Nad njihovimi idejami je običajno navdušen tudi Zavod za turizem Ptuj, kjer poskušajo razvijati ne samo turizem mladih, pač pa vseh Ptujčanov in obiskovalcev zgodovinskega mesta. »Ptuja ne želijo samo ohraniti kot srednjeveškega mesta, pač pa ga predstaviti tudi kot mesto energije, dogajanja, zdravega življenja in drugih oblik sproščanja,« so povedala dekleta s Ptuja.

»Naša ideja je nastala v okviru strokovnega predmeta Poslovanje podjetja, ki ga razvija ekonomska šola. Na Ptuju kot najstarejšem slovenskem mestu, če se le da, razvijamo programe, ki so usmerjeni v turizem,«

je pojasnila Mlinaričeva.

Komisijo Turistične zveze Slovenije so prepričale s projektom Summer break po Ptujsko!, v katerega so poleg reke Drave vpletle še Ptujske terme in Ptujsko morje, kot pravijo Ptujskemu jezeru, ki je s 346 hektari največje slovensko umetno jezero.

»Me smo se za to odločile, ker nam mladim primanjkuje zabave, sploh zdaj, ko smo imeli koronsko krizo in smo bili osamljeni, zaprti. Hoteli smo združiti zabavo z vodo. Naša želja je, da ta naš Summer break po ptujsko postane tradicija za srednješolce, da se sprostimo po napornem šolskem letu,«

je povedala dijakinja Špela Emeršič

V resnici gre za dve ponudbi, ki vključujeta vse, kar v smislu vodnega bogastva ponuja mesto Ptuj. Tako imenovana ‘Ftrgancija’ je namenjena mladim, ki so željni zabave, ‘Sproščanje’ pa so namenili mladim po napornih šolskih obveznostih.

»Ftrgancija je namenjena tistim, ki si želijo nekaj več zabave, ki imajo polno energije, ki si želijo velik odklop. Na panorami Ptuj, kar je ptujski hrib z bogato zgodovino in ostanki iz rimskega obdobja, bi imeli vodni tobogan, nogomet in odbojko na vodi, za večerno zabavo pa bi v Ptujskih toplicah ponujali ‘pena party’ v bazenih. Program je namenjen tistim z največ energije,«

je dijakinja Lara Petrovič predstavila prvo ponudbo.

»Sproščanje je namenjeno bolj umirjenim. Vemo pač, da nismo vsi za adrenalin. Ta program bi se odvijal na prelepi gozdni plaži obrežja reke Drave. Najprej bi supali na mrzli reki Dravi, nato bi se sproščali in razvajali z jogo in jacuzzijem v termah Ptuj. Gre za stare hrastove sode, ki imajo še danes vonj po vinu,«

jih je dijakinja Maja Medved povabila k sproščanju na Ptuju.