Mladi, poznate svoje delavske pravice?

V Mladinskem centru Idrija smo v lani začeli z izvedbo projekta, ki ozavešča in svetuje mladim o varnem in dostojnem delu ter jim pomaga z navigiranjem vstopa na trg dela.
Prekarno delo je pojav, ki v zadnjih letih močno zaznamuje trg dela – še posebej med mladimi. Gre za oblike zaposlitve, ki so negotove, brez dolgoročnih pogodb in pogosto tudi brez osnovnih socialnih pravic, kot so plačan dopust, bolniška odsotnost ali regres.
Čeprav izraz “prekarno delo” ni pravno opredeljen, ga v vsakdanjih pogovorih pogosto slišimo – in to z razlogom. Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije iz junija 2024 je bilo v Sloveniji 65.000 ljudi zaposlenih v prekarnih oblikah dela, pri čemer največji delež (kar 39 %) predstavljajo mladi, ki delajo prek študentskega servisa. Sledijo agencijsko delo (32 %), samozaposleni, ki delajo le za eno stranko (19 %) ter neprostovoljno zaposleni za krajši delovni čas (11 %) (vir: SURS, 2024).
Zato smo se v Mladinskem centru Idrija odločili, da se z izzivi prekarnosti med mladimi spopademo aktivno. V okviru nacionalnega projekta z naslovom »Z mladinskim delom o prekarnosti mladih – pilotni projekt – Zveza MC Idrija«, ki ga vodi Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje in je sofinanciran s strani Evropske unije, ozaveščamo mlade o njihovih pravicah, delimo pomembne informacije in z individualnim svetovanjem nudimo podporo pri iskanju dostojnega dela.
Zanimiv program usposabljanja, osebno svetovanje ob kavi, anonimna pričevanja …
V zadnjih mesecih smo razvili in izvedli pester nabor aktivnosti, s katerimi želimo mlade v lokalnem okolju opremiti z znanjem, samozavestjo in praktičnimi orodji za boljši začetek delovne poti.
Po šolah, po krajevnih skupnostih, v lokalnih mladinskih društvih, smo organizirali srečanja, kjer se mladi skozi pogovor, kvize, vizualizacije in primere iz vsakdanjega življenja seznanijo z osnovami delovno-pravne zakonodaje. Spodbujamo jih, da razmislijo, kakšno zaposlitev si želijo in kako jo lahko dosežejo. Pogosto se zgodi, da prvič slišijo, kaj sploh pomeni imeti plačan dopust, kaj je minimalna urna postavka ali kaj lahko storijo, če čutijo, da jih delodajalec izkorišča.
Posebej se posvečamo tudi študentskemu delu – obliki zaposlitve, s katero se skoraj vsi mladi srečajo, a se le redki zavedajo, kakšne pravice imajo in katere so pasti, ki jih prinaša.
Na naših družbenih omrežjih redno objavljamo kratke in uporabne vsebine, ki mladim pomagajo pri odločanju o zaposlitvi ali nadaljevanju izobraževanja. Hkrati smo na spletni strani MC Idrija odprli možnost za anonimno deljenje izkušenj z delodajalci, saj verjamemo, da si izmenjava zgodb lahko veliko pomeni. Ko nekdo pogumno opiše svojo izkušnjo, lahko s tem prepreči, da bi drugi doživeli enako.
Velik poudarek dajemo tudi osebnemu svetovanju, v pisarni MC Idrija, kjer so mladi dobrodošli vsak dan med 8.00 in 15.00 uro ali drugače, po dogovoru na zarja.baselj@mcidrija.si. Mladim na svetovanju, ob kavi, pomagamo pri pisanju življenjepisov in motivacijskih pisem, jih vodimo skozi naročanje prve študentske napotnice, svetujemo pri iskanju poletnega dela ali pa preprosto prisluhnemo, v kolikor se kdo sooča s stisko ob prehodu na trg dela. Poleti bomo z našo mobilno pisarno obiskali tudi okoliške kraje, da bomo podporo približali še več mladim.
Prepoznali smo, da pri lokalnih mladi zaradi velikih obremenitev na različnih področjih, trpi njihovo duševno zdravje, zato smo v zimskih mesecih pripravili vrsto sprostitvenih delavnic: od glasbenih kopeli, ustvarjanja z glino, do sproščanja skozi risanje. Vse z namenom, da mladim ponudimo varno okolje za izražanje, umirjanje in spoznavanje z orodji za sproščanje v vsakdanjem življenju.
Kaj sledi v naslednjih mesecih?
Naša zaveza ostaja jasna: mlade želimo opremiti z znanjem in samozavestjo za življenje in delo v svetu, ki se hitro spreminja. V prihodnjih mesecih načrtujemo, da bomo dosegli še več mladih – v šolah, društvih in drugih organizacijah – ter zanje pripravili delavnice, ki bodo v pomoč pri soočanju s pritiski, usklajevanju vsakdanjika in načrtovanju kariere.
Več informacij o prihajajočih dogodkih in možnostih sodelovanja najdete na naši spletni strani, še več uporabnih vsebin pa delimo na družbenih omrežjih. Če ste organizacija, društvo, šola ali posameznik in bi želeli, da usposabljanje izvedemo pri vas, nam pišite na: zarja.baselj@mcidrija.si.
Avtorica: Zarja Bašelj, vodja pilotnega projekta Z mladinskim delom proti prekarnosti Mladih v Mladinskem centru Idirja
Projekt sofinancira Evropska unija. Leto razpisa: 2023. Trajanje projekta: 1. 6. 2024 – 31. 12. 2026. Vrednost projekta (prejeta sredstva): 87.060,40 € (od tega vrednost EU financiranja 34.824,16 €). Več informacij o Evropskih sredstvih najdete na: https://evropskasredstva.si/
