Mladinsko delo / Zdravje

Mladi si želijo boljši zgled staršev in iskren pogovor

19. 10. 2023 avtor: Zavod VOZIM
skupina mladih

Mestna občina Nova Gorica je postala 22. herojska občina, ki se zavzema za manj voženj pod vplivom alkohola in drugih PAS v lokalnem okolju in širše.

Nova Gorica je že 22. občina, kjer je so v Zavodu VOZIM z Mladinskim centrom Nova Gorica in Mestno občino vzpostavili iniciativo Heroji furajo v pižamah za manj voženj pod vplivom alkohola. Na posvetu na začetku oktobra so mladi iz Gimnazije Nova Gorica strokovnjakom in lokalnim odločevalcem predstavili predloge izboljšav, kako zmanjšati alkohol in vse bolj tudi psihoaktivne snovi na lokalnih cestah, med drugim tudi: »Ključna je vloga staršev in vrstnikov, ki nam mladim predstavljajo alkohol kot lahko dostopen in sprejemljiv.«

Heroji furajo v pižamah, iniciativa Zavoda VOZIM, Zavarovalnice Generali, Toyote Slovenija in agencije Luna TBWA je z današnjim posvetom v Novi Gorici postala že 22. občina, ki je celostno pristopila k reševanju problema vožnje pod vplivom alkohola in drugih psihoaktivnih snovi v lokalnem okolju in širše. »Celostni preventivni model Heroji furajo v pižamah, ki ga poleg posveta in fokusne skupine z mladimi, tvorijo tudi delavnice, ki so namenjene tako mladim, staršem in strokovni javnosti, je poleg mednarodnih nagrad prejel tudi naziv Dobra praksa s strani NIJZja. Resnično smo veseli, da je njegov pomen prepoznal Mladinski center v Novi Gorici, ki je k aktivaciji pozval vse ključne deležnike, predvsem pa mlade iz Gimnazije Nova Gorica,« je uvodoma dejala Leonida Pevec, vodja projekta.

Prav mladi so resnično polni potencialov, a hkrati tudi rizična skupina, ki vse prevečkrat preizkuša svoje meje. »Prvi poskusi pitja alkohola v rosnih najstniških letih vse prevečkrat vodijo h pogostejšemu pitju – vsak sedmi 15-letnik in vsak četrti 17-letnik namreč pijejo alkohol vsaj enkrat tedensko. Toleranten odnos staršev in drugih odraslih do pitja alkohola pa med drugim pomembno vpliva na začetek in pogostost pitja alkohola pri mladostniku,« je povedala strokovnjakinja Irena Jerič iz NIJZ OE Nova Gorica. Dodala pa: »Alkohol pa je nemalokrat prva vstopna točka k preizkušanju ostalih psihoaktivnih snovi,« ki so, po besedah zbranih strokovnjakov iz območja, vedno bolj pereč problem.

Ne le uživanje alkohola in PAS, pač pa tudi vožnja pod njihovim vplivom je še vedno velik problem. Po podatkih Agencije za varnost prometa sicer statistika prometnih nesreč, ki jih povzročijo mladi pod vplivom alkohola, vozniki motornih vozil v starosti od 18 do 24 let, trenutno izkazuje nekoliko boljše stanje kot lani, a je povprečna stopnja alkoholiziranosti med njimi visoka – znašala je 1,11 promila. Po podatkih pomočnice načelnika Prometne policijske postaje Nova Gorica Katje Ipavec so ti za lokalno okolje še višji – stopnja alkoholiziranosti povzročiteljev se v povprečju giblje okrog 1,45 g/kg alkohola v krvi, porast je viden tudi med povzročitelji prometnih nesreč med mladimi – teh je bilo v prvih 9 mesecih letos 30. Slednja je dodala: »Same prometne nesreče in ostali dogodki s hujšimi posledicami ne vplivajo samo na udeležence ampak na celotno okolje. Na starše, brate, sestre, prijatelje in konec koncev tudi na naš policiste. Ni lahko pozvoniti na vrata in sporočiti slabo novico. Na reakcijo z druge strani nisi nikoli dovolj pripravljen in te zaznamuje, če hočeš ali ne, se je spominjaš. V takih trenutkih je težko biti policist_ka. Problem alkohola res vpliva na vse in tega se je potrebno zavedat. Vedno.«

Pogled na dosledno upoštevanje prometnih predpisov je zbranim skozi svojo zgodbo predstavil Vlado Peterlin, ambasador Zavoda VOZIM, ki se je zaradi alkohola poškodoval v prometni nesreči, bila pa je dober uvod v izkustvene delavnice, ki so sledile. Na teh so mladi z mladinskimi delavci iz Zavoda VOZIM, Mladinske mreže Brez izgovora Slovenija in lokalnega mladinskega centra iskali predloge in izboljšave za zmanjšanje dostopnosti do in rabe alkohola ter drugih PAS med mladimi, preprečevanje voženj pod vplivom, spoznavali pa tudi simulacijo vožnje pod vplivom alkohola, reakcijski čas ter naletno težo pri različnih hitrostih. 

Predlogi, ki so jih mladi izluščili in predlagali lokalnim odločevalcem, so bili zanimivi, med drugim
so izpostavili:

»Mladi si želijo biti slišani in v družbi iščejo potrditve. Prav zato smo se pridružili iniciativi Heroji furajo v pižamah, saj spodbuja mlade k razmišljanju o rabi alkohola ter drugih psihoaktivnih snovi in s tem povezane prometne varnosti. In jih da priložnost, da se lahko pogovarjajo in opozorijo na težave in izzive, s katerimi se soočajo na področju rabe in dostopnosti alkohola ter lastnega udejstvovanja v prometu. Rezultat njihovih razmišljanj in pogovorov pa so dragoceni predlogi izboljšav in rešitev, ki jih mladi predstavijo z namenom aktivacije in implementacije za njihov boljši jutri,« je opisala pomembno aktivacijo mladih Jana Kruh, direktorica Mladinskega centra Nova Gorica.

Z njo se je strinjal tudi župan Mestne občine Nova Gorica Samo Turel, ki je povzel ključna sporočila in povedal: »Mestna občina Nova Gorica tudi sicer podpira in sodeluje v različnih preventivnih in ostalih
aktivnostih za mlade s ciljem vzpostaviti mladim prijazno okolje bivanja, ki jih spodbuja in jim omogoča razvijanje znanja, veščin in kompetenc za dosego lastnih ciljev, samostojnosti in odgovornosti. Današnji posvet Heroji furajo v pižamah – pobuda za manj voženj pod vplivom alkohola, pa je še en korak več, da jim damo možnost biti slišani. S pomočjo njihovih neposrednih predlogov, pričakovanj in ukrepov želimo skupaj z njimi in ostalimi sodelujočimi zmanjšati število voženj pod vplivom alkohola in zmanjšati škodljivo pitje med mladimi, zmanjšati pa tudi uporabo ostalih škodljivih substanc.«

Za zaključek je ključno sporočilo podala še Leonida Pevec, vodja projekta: »Vi, mladi, ste naša svetla prihodnost, polna priložnosti in potenciala. V vaših rokah je moč, ki lahko spreminja svet na bolje. Ena od teh moči je odločitev, da ne vozite pod vplivom alkohola, ali pa da svoje prijatelje opomnite na nevarnosti alkoholizirane vožnje ali da poskrbite za njihov varen prevoz domov z zabave in še bi lahko naštevala… Vsak izmed vas, pa tudi nas ima v sebi potencial, da postane pravi heroj na cesti. Zavedajmo se odgovornosti do sebe in drugih. Skupaj tako gradimo boljšo in varnejšo prihodnost. Hvala, ker ste del te spremembe.«

Dodatne informacije o iniciativi Heroji furajo v pižamah so na voljo na spletnem mestu Herojev ali Zavoda VOZIM.