Mladi v Italiji – Luca, ki je odkrival Slovenijo

Sedemnajstletni Luca C. prihaja iz kraja Santa Margherita d’Adige, v občini Borgo Veneto blizu Padove. Rad zase pravi, da je malo mestni, malo vaški, saj živi na podeželju, šolo pa obiskuje v bližnjem mestu Este.
Luca je bil letos kar pet tednov na delovni praksi v Centru eksperimentov Maribor (EKTC). Na izmenjavo v Slovenijo je prišel bolj po naključju, šola mu je sicer ponudila možnost, a ker je bil v razredu drugi po vrsti, je njegov sošolec odpotoval na Irsko, sam pa je pristal v Mariboru. Sprva presenečen, potem pa navdušen, saj rad odkriva manj znane kraje in Maribor ga je prijetno presenetil.
V Sloveniji ga je najbolj presenetila kultura prehranjevanja predvsem kako zgodaj Slovenci večerjajo v primerjavi z Italijani. Opazil je tudi, da Slovenci zelo cenijo naravo in veliko časa preživijo na prostem, na kolesih in sprehodih hkrati pa je močna avtomobilska kultura terenskih avtomobilov.
Maribor je na Luci pustil poseben pečat. Najbolj ga je navdušil mir, ki ga je našel ob sprehodih ob Dravi. Zvok vode in narava ob reki so bili zanj prava terapija, domačini pa so ga očarali s svojo tiho toplino in prijaznostjo, ki ne potrebuje velikega pompa.
V Italiji Luca obiskuje srednjo šolo Liceo Scientifico – Scienze Applicate, program z močnim poudarkom na naravoslovju in tehnologiji. Pojasnjuje, da italijanski šolski sistem obsega pet let osnovne šole, tri leta nižje srednje šole in nato pet let višje srednje šole, ki se zaključi z maturo. Predmeti, kot so fizika, biologija, kemija in računalništvo, mu niso tuji in ravno zaradi radovednosti ga znanost najbolj navdušuje. Verjame, da znanost ni le laboratorij in enačbe, ampak ključ do razumevanja sveta in reševanja težav.
Sanje ga vlečejo v aeronavtiko, še posebej ga zanima fluidna dinamika in fizika v praksi. Rad bi postal aeronavtični inženir in s tem premikal meje mogočega.
V svoji regiji pri Padovi pozna Esapolis, interaktivni muzej, posvečen žuželkam in naravoslovju, ki je na nek način podoben EKTC, oba povezujejo znanost z vsakdanjim življenjem in mladim omogočajo, da se učijo na zabaven način.
Poleg znanosti Luca ceni tudi prostovoljstvo. V Italiji ima to dolgo tradicijo, saj mnogi mladi sodelujejo pri t.i. grestih, kjer med počitnicami skrbijo za otroke, organizirajo igre, predstave in urejajo okolico. Tudi sam bi se rad še bolj vključil, predvsem na področjih varovanja okolja ali v mednarodnih projektih.
Za konec Luca vsem mladim, še posebej slovenskim, sporoča, naj bodo pogumni in radovedni. Verjame, da se največ zgodi, ko človek stopi iz cone udobja – naj bo to doma ali v tujini. Po njegovih besedah človek največ odnese iz tega, kar da skupnosti, in vsaka zgodba lahko postane priložnost za nova prijateljstva in učenje.
»Ostani radoveden, vedno se uči in pogumno stopaj v neznano,« je rekel Luca – mlad, radoveden Italijan, ki ga je pot na kratko pripeljala v Maribor, spomini pa ga bodo spremljali še dolgo.