Mladinska izmenjava (h)ArtBeat: Ko glasba povezuje mlade iz vse Evrope

V Celjskem mladinskem centru se je med 20. in 27. 7. 2024 odvila edinstvena mladinska izmenjava »(h)ArtBeat«, ki je združila 29 mladih iz Slovenije, Portugalske, Grčije, Bolgarije in Hrvaške. Projekt ni bil zgolj priložnost za medkulturno druženje, temveč tudi prostor za umetniško izražanje in raziskovanje glasbenega ustvarjanja.
Ključni cilj projekta je bil raziskati vpliv glasbene umetnosti na posameznika in jo prepoznati kot močno orodje za izražanje in kakovostno preživljanje prostega časa.
Kreativne delavnice z mladimi strokovnjaki
Skozi teden intenzivnega ustvarjanja so mladi sodelovali s priznanimi strokovnjaki z različnih umetniških področij:
- Učiteljica likovne umetnosti, Anka Rener, je udeležence popeljala v svet vizualne umetnosti, kjer so skozi glasbo ustvarjali risbe in slike.
- Plesalka in koreografinja Anika Brežnik (FORCE) jih je naučila, kako gib in ples dopolnjujeta glasbeno izkušnjo.
- Glasbena pedagoginja Nina Kreča je razkrila pomen dihalnih vaj in pravilne vokalne tehnike.
- Filip Vidušin in Žiga Žvižej iz skupine LPS sta skupaj z mladimi ustvarjala besedila pesmi ter eksperimentirala z različnimi melodijami.
- Kostumografinja Zala Jenček je predstavila vpliv kostumografije in scenografije na glasbene nastope.
Glasbena ustvarjalnost v praksi
Mladi so imeli priložnost uporabiti pridobljeno znanje v okviru tedenske naloge – ustvarjanja in izvedbe avtorske skladbe. Vsaka skupina je zasnovala besedilo in melodijo, ki sta se zlila s plesno koreografijo, vizualno podobo in scenografijo. Zaključni jam session je bil dokaz, da glasba ne pozna meja – le ustvarjalnost in predanost.
Več kot le glasba
Mladinska izmenjava »(h)ArtBeat« je prinesla neprecenljivo izkušnjo tudi z vidika osebnega razvoja. Udeleženci so skozi projekt krepili vseh osem ključnih kompetenc za vseživljenjsko učenje ter razvijali analitične sposobnosti, potrebne za izražanje v glasbenih dejavnostih. Hkrati pa so spletli nova prijateljstva, ki bodo zagotovo odmevala še dolgo po koncu izmenjave.
Približno tretjina udeležencev je prihajala iz socialno ogroženih skupin, kar je pripomoglo k raznolikosti in vzpostavitvi spodbudnega okolja za razvoj strpnosti ter proaktivne komunikacije.
Glasba ima moč združevanja, izražanja in povezovanja – in to je dokazala tudi mladinska izmenjava »(h)ArtBeat«. Mladim je ponudila priložnost, da skozi umetnost najdejo svoj glas, delijo svoje zgodbe in soustvarjajo bolj vključujočo prihodnost, svojo mednarodno izkušnjo pa ponesejo v lokalna okolja in med vrstnike razširijo glas o priložnostih, ki jih mladim ponuja program Erasmus+.