Na Križišču mladosti z dr. Matejem Vinkom
V deveti epizodi podcasta Na križišču mladosti v letošnjem letu smo se tokrat pogovarjali z dr. Matejem Vinkom, predstojnikom centra za duševno zdravje Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Pogovarjali smo se o duševnem zdravju med mladimi v Sloveniji, dostopnosti zdravstvenih storitev na področju duševnega zdravja in programih za preventivo in pomoč v stiski.
Dr. Vinko v pogovoru najprej predstavi kratek pregled duševnih stisk in stanja duševnega zdravja med mladimi v Sloveniji, ki so ga na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje pridobili v okviru raziskave Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju. Če boste poslušali še naprej, pa boste slišali, kateri programi so v Sloveniji na voljo mladim, ki se soočajo z osebnimi in duševnimi stiskami v času odraščanja.
Katere so pogoste težave z duševnim zdravjem, s katerimi se soočajo mladi v Sloveniji, in kateri dejavniki prispevajo k tem težavam?
Kje lahko mladi, ki se spopadajo s stiskami v duševnem zdravju, najdejo zanesljive informacije o tem, kam se obrniti po pomoč, oziroma kako si morda lahko pomagajo tudi sami?
Ali obstajajo specifične pobude ali programi, ki so uspešno naslovili težave z duševnim zdravjem mladih v Sloveniji? Lahko navedete primere?
Kako pa lahko kot družba skupaj pripomoremo k boljšemu duševnemu zdravju mladih?
Odgovore na ta in druga vprašanja izveš v podcastu, ki je dostopen tudi na spletni platformi Spotify, Apple podcasts in ostalih platformah za predvajanje. Prilagamo pa tudi nekaj uporabnih povezav, na katerih dobite še dodatne informacije: