Od filmske kamere do ukrajinskega boršča – april ustvarjalnosti in dialoga v MCDD

April je bil v Mladinskem centru Dravinjske doline (MCDD) v znamenju raznolikih dogodkov, ki so mladim ponujali prostor za ustvarjalnost, medkulturno povezovanje, izražanje in neformalno učenje. V okviru programa Kul Klub so potekale izobraževalne delavnice s področja filmske kamere in zvoka, ki so udeležencem omogočile vpogled v svet filmske produkcije.
Glasbeni oder MC Patriota so zavzeli techno ustvarjalci, tribute skupina The Beatles in mladi hip-hop avtorji, medtem ko je mednarodni Erasmus+ trening »Let’s get intercultural« v Velenju povezal mladinske delavce iz desetih držav v razpravi o človekovih pravicah, manjšinah in medkulturnemu dialogu. Obiskovalci so lahko prisluhnili tudi digitalnemu potopisu popotnika Oliverja Tiča ter sodelovali na medkulturnem večeru, posvečenem ukrajinski kulturi. Piko na i kulturnemu programu je dodala razstava mlade umetnice Teje Arzenšek. Vsebine so nagovorile različne interese in generacije ter ponovno potrdile vlogo MCDD kot prostora odprtosti, razvoja in povezovanja.
Na začetku meseca aprila je MC Patriot gostil zabavo, ki je pritegnila ljubitelje techna. Dogodek, ki je potekal v sodelovanju z Underground Vibes, je postregel z odličnimi ritmi elektronske glasbe. Za ogrevanje sta poskrbela The Frog in Mistina, ki sta začela z energičnim tempom. Sledila sta 5Rush in Mentis, ki sta skozi svoj techno set ohranila visoko energijo, večer pa sta zaključila Barria in Brut, ki sta publiki servirala še nekaj bolj surovih in trših ritmov. Techno scena pri nas še vedno živi in diha, Patriot pa ostaja prostor, kjer to lahko čutimo.

Dan kasneje se nam je preko prenosa v živo oglasil Oliver Tič, javnosti znan kot Oli Walker, popotnik, ki že leto dni hodi po svetu. Do zdaj je prehodil več kot 5000 kilometrov, trenutno pa se nahaja v Armeniji. Digitalni potopis je bil priložnost za sproščen klepet, zanimive zgodbe s poti in odgovore na vprašanja, ki si jih zastavljamo vsi. Eno izmed njih je bilo, ali se mu po vseh teh kilometrih svet zdi večji ali manjši. Njegov odgovor? »Večji. So dnevi, ko hodim ves dan, pa se mi zdi, da nikamor ne pridem.« Dogodek je potekal v MC Patriotu, hkrati pa ga je v živo spremljalo tudi veliko gledalcev preko Facebook Live.

Mladinski center Dravinjske doline (MCDD) je v aprilu organiziral mednarodni Erasmus+ tečaj usposabljanja »Let’s get intercultural«, ki je potekal v Velenju. Na njem je sodelovalo 26 mladinskih delavcev, prostovoljcev in aktivistov iz desetih držav: Jordanije, Armenije, Španije, Turčije, Sicilije, Hrvaške, Nemčije, Severne Makedonije, Finske in Slovenije. Program je bil zasnovan na podlagi projekta Mladi ambasadorji medkulturnega dialoga, ki ga je MCDD uspešno izvajal v preteklosti in ki ostaja relevanten še danes.
Udeleženci so se učili metod mladinskega dela ter strategij zagovorništva, pridobili pa tudi vpogled v stanje manjšinskih skupnosti (Romi, migranti, LGBTQ+ in islamska skupnost), in področja človekovih pravic v Sloveniji ter širše, o čemer so spregovorili strokovnjaki s posameznih naštetih področij. Program Erasmus+ je financiran s strani Evropske unije.

V sklopu kulturnega inkubatorja Kul Klub je MCDD organiziral dvodnevno delavnico filmske kamere, ki jo je vodil direktor fotografije Tristan Dragan. Udeleženci so se v okviru programa seznanili z osnovami snemanja, kadriranja in osvetljevanja, preizkusili pa so se tudi v samostojnem delu s kamero. Delavnica je bila namenjena vsem, ki jih zanima svet filma in vizualnega pripovedovanja – od začetnikov do tistih, ki želijo nadgraditi svoja znanja. Udeleženci so pod strokovnim vodstvom spoznali ključne tehnične in estetske vidike snemanja, izmenjevali ideje in se preizkusili v ustvarjanju kratkih filmskih prizorov. Udeleženci so lahko eksperimentirali z različnimi snemalnimi tehnikami ter se učili tudi iz prakse, kar je ustvarilo sproščeno in hkrati zelo poučno okolje.
Konec meseca pa smo v MCDD izvedli dvodnevno delavnico zvoka, namenjeno vsem, ki jih zanima filmska glasba in snemanje zvoka. Pod vodstvom Ernesta Fejzića in Augusta Adriana Braatza so udeleženci spoznavali tehnike snemanja zvoka na filmskem setu, pomen glasbe v filmski produkciji ter osnove ustvarjanja glasbene podlage v programu Ableton. Delavnica je povezala teoretično znanje in praktične vaje ter ponudila kakovostno izobraževanje tako začetnikom kot tistim z nekaj predznanja.


MC Patriot je v aprilu napolnila nostalgična energija šestdesetih. Na oder je stopila tribute skupina HELP! A Beatles Tribute, ena najprepoznavnejših evropskih tribute skupin, ki že več kot desetletje oživlja legendarno glasbo The Beatles. Ni manjkalo ničesar: enake jakne, Hofner bas, značilni bobni, pričeske, naglasi… in predvsem tisti zvok, ki spravi pokonci še tako zadržane noge. Mladi in starejši so skupaj prepevali največje uspešnice, kot so Hey Jude, Let It Be, Twist and Shout ter Come Together. Večer je bil še en dokaz, da je glasba The Beatles resnično brezčasna in še vedno združuje generacije.

Na velikonočno soboto se je v galerijskem prostoru MC Patriota odprla razstava “Ne joči za politim mlekom” umetnice Teje Arzenšek, ki ustvarja pod psevdonimom politomleko. Razstava prikazuje spekter ilustracij ter umetniških in grafično oblikovalskih del, za katere inspiracijo vleče iz okolja, življenja, družbe in družboslovja, mitologije, človeškega uma, navad, kulture, vpliva kulture, subkulture, filmske in glasbene industrije, likovne umetnosti…
Njene interpretacije in dela izhajajo iz iskanja lepote v običajnih spregledanih predmetih, teorijah, mitih in idejah, raziskovanja njihove preteklosti, sedanjosti in definicije prihodnosti. Obiskovalci razstave so imeli priložnost spoznati tudi avtorico, ki je ob otvoritvi delila nekaj besed o procesu ustvarjanja, inspiraciji in o tem, zakaj polito mleko pri politomleku ni tragedija, ampak priložnost za nov pogled. Razstava bo v MC Patriotu na ogled do konca junija, vabljeni.

Klub študentov Dravinjske doline (KŠDD) je v MC Patriotu organiziral hip-hop dogodek, na katerem je nastopil ljubljanski duo PTČ. Val in Pavel s komadi, kot so “Rumen Audi” in “RD mam fante (Tko pač je)”, vse pogosteje odmevata na slovenskih radijskih postajah. S svojimi udarnimi nastopi pa dokazujeta, zakaj jima uspeva pritegniti vse več poslušalcev. Pred glavnima gostoma so nastopili še mladi neuveljavljeni avtorji Naykex, Tadejci, Lifeisroblox in GaleGale. . S svojimi nastopi so razgreli dvorano in dokazali, da tudi v Slovenskih Konjicah občinstvo močno podpira hip-hop ustvarjalce.

Mesec smo zaključili z izvedbo drugega medkulturnega večera v okviru projekta Barve sveta, ki je bil tokrat posvečen ukrajinski kulturi. Večer se je začel z aromo rdeče pese in česna, ki se je širila iz kuharske postaje, kjer so udeleženci lahko poskusili in sami pripravili tradicionalni ukrajinski boršč. Vzporedno je potekala delavnica vezenja, posvečena značilnim narodnim vzorcem in simboliki, ki jo nosijo ukrajinske vyshyvanke. Dogodek je ponujal priložnost za globlje razumevanje ukrajinske kulture, simbolike in vsakdanjega življenja – onkraj vojnih naslovnic. Udeleženci so se lahko pogovarjali z Ukrajinci, ki trenutno živijo v Sloveniji. Projekt Barve sveta izvaja Mladinski center Dravinjske doline (MCDD), sofinanciran pa je s strani Evropske unije v okviru programa Evropska solidarnostna enota.
