Olimpijske igre 2024: Vse, kar (morda) še ne veš
Včeraj so na olimpijskih igrah Slovenijo že zastopale rokometašice, kvalifikacije pa sta opravila tudi lokostrelca Žana Pintarič in Žiga Ravnikar, a uradno odprtje poletnih olimpijskih iger 2024 v Parizu (OI Pariz 2024) je danes! Poiskali smo nekaj zanimivih podatkov o slovenskih predstavnikih, disciplinah, simbolu in komarjih, na enem mestu pa smo zbrali tudi možnosti, kje lahko spremljaš olimpijske igre. Beri dalje!
Slovenija na OI z rekordno delegacijo sto let po prvi olimpijski kolajni
Na olimpijskih igrah leta 1924 je kolajno prvič osvojil Slovenec. Telovadec Leon Štukelj je pred stotimi leti osvojil dve zlati kolajni, in sicer v mnogoboju in na drogu. Takrat je bil star 25 let. Vse skupaj je osvojil šest olimpijskih kolajn, zadnjo je osvojil na OI v Berlinu, ko je bil star 38 let. Novomeščan Štukelj je zagotovo veliko in legendarno ime slovenskega športa.
Legende pa se ustvarjajo tudi na teh olimpijskih igrah, ki se po stotih letih vračajo v Pariz, ki največje športno tekmovanje na svetu sicer gosti tretjič. Če smo s preteklih iger leta 2020 na Japonskem prinesli kar pet kolajn, jih bomo morda letos iz Francije z rekordnim številom slovenskih športnikov še več! V boj je Olimpijski komite Slovenije poslal kar 90 športnikov iz 17 panog. Od tega je 44 športnic in 46 športnikov. Spremljevalcev je 106. Letos nas bodo zastopale tudi tri ekipe v skupinskih športih: rokometašice, rokometaši in odbojkarji.
Nekateri slovenski olimpijci se lahko že pri mladih letih pohvalijo z nastopom na OI. Že omenjena lokostrelka Žana Pintarič, rokometaša Rok Bračko in Nik Mujanović ter rokometašici Dijana Đajić in Nina Černigoj so rojeni 2004, jadralka Lina Eržen 2005., atlet Matic Ian Guček in namizni tenisač Aljaž Godec leta 2003, plavalec Sašo Boškan in rokometašica Valentina Tina Klemenčič pa 2002. Na mladih svet stoji!
Olimpijski krogi, ogenj, komarji in maskota
Ali veš, zakaj so krogi v olimpijskem simbolu modre, črne, rdeče, rumene in zelene barve? Vsaka država ima svojo zastavo. In ker olimpijske igre narode združujejo in so za vse, ne glede na raso, versko ali etično pripadnost, državljanstvo in podobno, se vsaj ena od naštetih barv pojavi na zastavi vsake države, denimo rdeča in morda na slovenski zastavi. Kul, kajne?
Tudi olimpijski ogenj ima simboliko. Prvič so ga prižgali leta 1936 kot povezavo med antičnimi igrami in igrami moderne dobe. Od takrat ga nekaj mesecev pred začetkom vsakih poletnih olimpijskih iger prižgejo v Olimpiji v Grčiji, od tam pa potuje do prizorišča iger. Letos so ga prižgali 16. aprila, v Pariz pa je prispel 14. julija. Velja, da ogenj ne sme ugasniti – to se lahko zgodi šele na koncu iger.
Francija je kot gostiteljica legendarnega športnega dogodka poskrbela za najvišje možne varnostne standarde, igre namreč privabijo veliko število ljudi. Med drugim bo danes, če ne bo nobene varnostne grožnje in ne bodo izvedli rezervnega scenarija, otvoritev prvič potekala zunaj stadiona in na vodi – na reki Seni. Za varovanje bo skrbelo približno 45.000 policistov, 10.000 vojakov in 20.000 zasebnih varnostnikov šest kilometrov vzdolž Sene. Prešesali so tudi globine reke.
Čeprav so gostitelji pomislila na vse, so jim malo zagodli … komarji! V Franciji so letos zaznali že več deset primerov okužbe z virusom denga, ki ga prenašajo tigrasti komarji. Da mali nadležni letalci med olimpijskimi igrami ne bi pikali športnikov in jim s potencialno okužbo preprečili nastop na igrah, so celo zaplinili nekatere dele Pariza.
Maskote so sestavni del olimpijskih iger od leta 1968. Če so bile maskote do sedaj večinoma živali, so letos Francozi izbrali frigijsko čepico. Z njo je bila namrež pokrita Marianne, simbol francoske revolucije in svobode. Maskota je rdeče barve, podrobnosti na njej pa so v barvah francoske trobojnice.
Šest (toliko medalj Sloveniji napovedujejo nekateri viri) zanimivih dejstev o olimpijskih igrah:
- Šestim športnikom je v vsej olimpijski zgodovini uspelo osvojiti medaljo tako na zimskih kot poletnih olimpijskih igrah.
- Igre v Londonu 2012 so bile prve olimpijske igre, na katere so vse sodelujoče države poslale ženske predstavnice.
- Vlečenje vrvi, plezanje po vrvi, polet z balonom, dvoboj s pištolo in vožnja tandemskega kolesa so bile nekdaj olimpijske discipline.
- Poletne olimpijske igre je do sedaj gostilo 23 mest in 20 držav, zimske olimpijske igre pa 21 mest in 13 držav.
- Od leta 1912 do 1948 so na olimpijskih igrah sodelovali umetniki! Slikarji, kiparji, arhitekti, pisatelji in glasbeniki so se potegovali za medalje na svojih področjih za umetniška dela, ki so jih navdihovali športni dosežki.
- Kitajska rolkarka Dženg Haohao bo kot najmlajša udeleženka na dan zaprtja olimpijskih iger v Parizu praznovala 12. rojstni dan.
Kje lahko spremljaš olimpijske igre?
Na voljo je uradna mobilna aplikacija za spremljanje rezultatov olimpijskih iger v Parizu.
Spored slovenskih nastopov je na voljo na tej povezavi ali s klikom tu. Vse, kar se bo v živo predvajalo na Televizija Slovenija 2 bo na voljo tudi v spletnem arhivu RTV 365 in na mobilni aplikaciji RTV 365. Olimpijske igre bodo spremljali tudi radijci z Vala 202, ki so studio postavili kar v Slovenski hiši v Parizu.
Uradni začetek olimpijskih iger bo danes od 19.30 prenašala Televizija Slovenija.
Prenosi v živo bodo na Youtubu omogočeni za posamezne športe; organizirale jih bodo različne mednarodne medijske agencije.