Pobude zelenega prehoda na področju evropske mladinske politike
Evropsko leto mladih v ospredje postavlja glas mladih in različna področja njihovega življenja, od izobraževanja, zaposlovanja, pa vse do zdravja in dobrega počutja, kulturnega udejstvovanja in iskanje rešitev za izzive prihodnosti. Del tega so tudi pobude na področju evropske mladinske politike, podprte z 8 milijoni evrov iz programa Erasmus+ in evropske solidarnostne enote, posebnim dodatkom za evropsko leto mladih, ki ga je proračunski organ določil za leto 2022.
Pobude zajemajo naslednja področja: zeleni prehod, mladi in svet, digitalno področje, zdravje, dobro počutje in šport, kultura, učna mobilnost v Evropi, zaposlovanje in vključevanje in dialogi o politikah in sodelovanje.
Izpostavljamo objavljene pobude s področja zelenega prehoda. Med njimi najdete:
- Državljanska znanstvena pobuda evropeizacija Piratov plastike (Europeanisation of Plastic Pirates citizen science initiative) – pobuda vključuje mlade po vsej Evropi in jih opolnomoči za spremljanje in spopadanje s plastično onesnaženostjo v rekah, obalah in morjih.
- Mladi ambasadorji Raziskovalne zveze Atlantskega oceana (All Atlantic Ocean Research Alliance – Youth Ambassadors) – njen cilj je opolnomočiti naslednje generacije, da postanejo nosilci sprememb v svojih skupnostih, s spodbujanjem trajnostnega razvoja in upravljanja Atlantskega oceana.
- Izobraževanje za podnebno koalicijo (Education for Climate Coalition) – evropska skupnost participativnega izobraževanja, ki podpira spremembe, potrebne za podnebno nevtralno družbo.
- Energija za mlade (Energy For Youth) – znamka, ki jo bodo uporabljali za različne dejavnosti Evropske unije, katerih cilj je spodbuditi vključevanje mladih v evropske politike za zeleno, pravično in digitalno energetsko tranzicijo.
- Na zeleni poti (On the Green Track) – Temelji na konceptu virtualnega potovanja z vlakom proti COP15; in pod sloganom „Pripravljeni delovati za naravo“ vabi mlade, da organizirajo dogodke ob poti virtualnega vlaka ter navdušijo svoje skupnosti in mreže po vsej EU, da sprejmejo ukrepe, ki bodo pomagali pri uresničevanju globalnega dogovora o biotski raznovrstnosti.
- Mladi za ničelno onesnaževanje (Youth for Zero Pollution) – razvite bodo številne pobude, ki se osredotočajo na sodelovanje mladih za zmanjšanje onesnaževanja zraka, vode, morja ali tal, vključno s hakatoni (na podlagi izkušenj Zelenega tedna 2021).
- U4OCEAN – Pobuda za oceansko pismenost (U4OCEAN – Ocean Literacy initiative) – povezuje različne organizacije, projekte in ljudi (mladi, šolarji ali aktivni državljani), ki prispevajo k oceanski pismenosti in trajnostnemu upravljanju oceanov.
- Oceanska pismenost EK in MOK UNESCO (Ocean literacy by EC and IOC UNESCO) – cilj je, da se na mednarodni ravni in v okviru desetletja znanosti o oceanu ZN za trajnostni razvoj 2021–2030, razširi delo Evropske koalicije za ocean (EU4Ocean).
- Kampanja EU za čiščenje plaž (EU Beach Cleanup Campaign) – EU vsako leto organizira kampanjo za oceanski aktivizem in ozaveščanje – #EUBeachCleanup – z dogodki po vsem svetu.
Vse trenutno objavljene pobude si lahko ogledaš na spletni strani Evropskega mladinskega portala, ki jo bodo sproti posodabljali z novimi pobudami.
Vir: Evropski mladinski portal