Prostovoljstvo

Podeljena priznanja v natečaju Prostovoljec leta 2024

16. 5. 2025 avtor: Mladinski svet Slovenije
skupinska slika nagrajencev

V Predsedniški palači v Ljubljani je 15. maja potekala zaključna prireditev natečaja Prostovoljec leta 2024, na kateri so bila podeljena priznanja in t. i. Naj nazivi izbranim prostovoljcem in prostovoljskim projektom. Mladinski svet Slovenije (MSS) je tako že triindvajsetič podelil priznanja v natečaju in pripravil zaključno slovesnost, ki jo je gostila predsednica RS dr. Nataša Pirc Musar. Podelitev je povezoval Toni Cahunek, za glasbeno popestritev pa je poskrbela mlada glasbena skupina Infected.

V natečaj je letos prispelo 119 prijav, 18 za projekte in 101 za posameznike. Komisija je med njimi izbrala nosilce naslednjih nazivov oz. priznanj: Naj prostovoljka in Naj prostovoljec v treh starostnih kategorijah (do 19 let, od 20 do 29 let in nad 30 let), naziv Naj prostovoljski projekt, posebej pa še naziva Naj mladinski voditelj in Naj mladinski projekt ter tri priznanja za posebne dosežke. Poleg predsednice RS sta pri podelitvi sodelovali tudi predsednica MSS Eva Kotnik in predstavnik lanskoletnih dobitnikov nagrade Naj prostovoljski projekt 2023.

Naj prostovoljka v starosti do 19 let je postala Izabela Rosc. Priznanje je prejela za aktivno udejstvovanje predvsem na področju aktivne participacije in samostojnega, vztrajnega ter odgovornega delovanja. Njeno področje delovanja je zelo široko in zanimivo. Široko razmišlja o zelo zapletenih problemih, obenem pa išče in najde kreativne rešitve. O vsaki temi vedno jasno in razločno pove svoje mnenje, ga zagovarja, hkrati pa se trudi razumeti sogovornika. Izredno aktivna je tudi na področju zagovorništva, saj je v preteklem letu zelo učinkovito aktualno problematiko duševnega zdravja otrok in mladih. Bila je tudi gostja v oddaji Zajtrk z zvezdami.

Naj prostovoljec v starosti do 19 let pa je postal Blaž Kete. Priznanje je prejel za svoje vsestransko delovanje na področju prostovoljstva že pri tako mladih letih. Blaž v okviru Zavoda Beta redno vodi Garažni krožek, kjer mlade poučuje o uporabi tehničnih orodij, izdelavi prototipov ter tehnologijah, kot so lasersko graviranje in 3D tisk. S tem jim omogoča razvoj praktičnih veščin ter spodbuja tehnično ustvarjalnost. Poleg tega sodeluje kot mentor v projektu MyMachine, kjer otrokom pomaga uresničiti njihove zamisli za ”sanje stroje”. V letih 2023 in 2024 je uspešno razvil sedem prototipov, kar je vzbudilo veliko zanimanja in pozitivnih odzivov v skupnosti.

Je tudi pomemben člen pri izdelavi promocijskega materiala za Garažo, saj uporablja napredne tehnike 3D tiska in laserskega graviranja, kar prispeva k večji prepoznavnosti organizacije. Njegova tehnična znanja, ustvarjalnost in mentorstvo so pripomogli k večjemu zanimanju mladih za tehnične delavnice ter širjenju tehničnega znanja. Blaž je v lokalnem okolju prepoznan kot potrpežljiv in strokoven mentor, ki s svojim delom povezuje generacije in krepi pomen tehničnega izobraževanja. Njegovo delo je prepoznano tudi v očeh lokalnih medijev. Za sabo ima tudi že kar nekaj izobraževanj, kar podpira delo, ki ga opravlja.

Naj prostovoljka v starosti do 29 let je postala Leja Kambič, in sicer zaradi svojega vsestranskega delovanja na več področjih in pozitivnega vpliva na druge. Leja je predana prostovoljka, ki s svojim neizmernim entuziazmom in delovno vnemo bogati kulturno in družbeno življenje v Semiču. Je nepogrešljiv del Prostovoljnega gasilskega društva Semič, kjer je članica že od svojega 6. leta. Aktivno sodeluje tudi pri pripravi Antonovega večera, kjer skrbi za dogovarjanje z nastopajočimi ter nemoten potek dogodka.

Poleg gasilstva je Leja predsednica Godbe na pihala Semič, kjer skrbi za razvoj, promocijo in povezovanje glasbenikov. Kot članica godbe, kjer igra rog, je ljubiteljica glasbe že od mladih let, leta 2023 pa je prevzela vodenje društva. Kot predsednica organizira tradicionalne prireditve, kot sta Trobenta poje in Prvomajska budnica, ter spodbuja vključevanje mlajših generacij v godbo. Poleg tega priložnostno sodeluje z Mešanim pevskim zboru sv. Nikolaja, aktivno pa poje pri Mlajšem mešanem pevskem zboru župnije Semič, kjer s svojo ljubeznijo do petja navdihuje druge.

Naj prostovoljec v starosti do 29 let je postal Jon Kanjir. Priznanje je prejel za aktivno in vsestransko sodelovanje na mnogih področjih društva in širše. V Slovenskem društvu je aktiven že skoraj tri leta na vseh programih društva: Spremljanje umirajočih in njihovih svojcev, Žalovanje odraslih, otrok in mladostnikov, Detabuizacija smrti in Prostovoljstvo. V sklopu društva je prevzel aktivno vlogo vodenja projekta Drevo za življenje in pridobivanja mladih prostovoljcev društva. Jon je tudi aktiven operativen gasilec, član komisije PGD Mozirje za trajnostni razvoj gasilstva in medijski predstavnik Gasilske zveze Zgornje Savinjske doline. Več let je aktiven tudi na področju sadjarstva v Sadjarskem društvu Franca Praprotnika Mozirje. Jon je tudi član upravnega odbora Slovenskega društva Hospic in Sadjarskega društva Franca Praprotnika Mozirje. Poleg tega je že več let aktiven animator na oratorijih in birmanskih skupinah.

V kategoriji nad 30 let pa sta nagrado za Prostovoljca leta 2023 prejela Jure Klembas in Bojana Selinšek. Jure si je priznanje zaslužil zaradi izjemnega preobrata iz vloge uporabnika v vlogo prostovoljca, s čimer vrača organizaciji, ki mu je pomagala. Je prostovoljec v Dnevnem centru za osebe s težavami v osebne zdravju Kamnik, kjer opravlja delo aktivnega prostovoljca za osebe s težavami v duševnem zdravju in to že sedem let. Pomaga soustvarjati program, med drugim vodi skupino za samopomoč za uporabnike, kjer z deljenjem lastnih izkušenj predstavlja spodbudo za vse druge uporabnike ter velik doprinos v našem programu. Člani centra pravijo, da se nanj lahko resnično zanesejo. Uporabnikom predstavlja zgled, da se kljub težavam v duševnem zdravju da kvalitetno živeti in biti pomemben del skupnosti.

Bojana je prejela priznanje za Naj prostovoljko v kategoriji nad 30 let, saj njeno delo pomembno vpliva na povezovanje Slovencev po svetu in ima velik doseg in ugled v Slovenskem prostoru. Je zelo aktivna in doprinese k podobi društva. Prav tako s svojim delom prispeva k razvoju in promocije Slovenije po svetu. Vse to pa ji uspe koordinirati iz tujine. Ga. Bojana namreč živi v New Yorku

MSS je podelil še dve priznanji za posebne dosežke, ki je šlo v roke Bebi Zalokar iz Mestne zveze upokojencev Ljubljana. Posameznica je prejela priznanje zaradi svoje izjemne aktivnosti pri častitljivih 87 letih. Ga. Beba skrbi za redno telesno aktivnost udeležencev telovadbe v dnevnem centru, in to kar 3-krat tedensko. Priznanje prejme tudi zato, ker še vedno s svojim delovanjem aktivno vrača skupnosti. Drugo priznanje za posebne dosežke pa je prejel Mladinski center Idrija, in sicer za projekt Elf Around. Priznanje so prejeli zaradi izjemnega mladinskega dela, srčnost pri izvajanju projekta in vplivu na lokalno okolje. MC Idrija je projekt Elf Around usmeril v lokalno okolje in skupaj z le-tem gradil spremembe.

Nagrado za Naj prostovoljski projekt je prejela Srednja gradbena, lesarska in vzgojiteljska šola iz Šolskega centra Novo mesto, in sicer za projekt Šola s srcem. Projekt je prejel nagrado, ker so z njim osvetlili to, da je šola lahko več kot izobraževalna ustanova, pač pa lahko deluje kot povezovalka skupnosti. Prav tako ima velik učinek na lokalno skupnost in združuje vse prostovoljske ter dobrodelne aktivnosti – tako za starejše občane, kot tudi bolnišnico idr. Vključuje in povezuje mladostnike od 15. do 19. leta starosti, ki se s svojim aktivnim delom vključujejo v lokalno in širšo družbeno dogajanje.

Nagrada za Naj mladinskega voditelja pa je šla v roke Tari Ledinek. Nagrado je prejela za vsestransko predano prostovoljsko delo in aktivno vključenost v različne projekte. S svojo predanostjo, odrekanjem, inovativnostjo in odločnostjo je v tem času izpeljala številne projekte, s katerimi je izboljšala kakovost življenja mladih na Koroškem, delovala na področju mladinskih vprašanj, fizičnega in duševnega zdravja, razvoja kraja, s svojim delovanjem pa postavila zgled bodočim generacijam mladih in pustila pečat v kraju in širšem okolju. Nagrado za Naj mladinski projekt je dobil projekt Oglarjenje s Hribci Društva podeželske mladine Hribci, in sicer zaradi oživljanja in ohranjanja tradicionalnega običaja priprave oglja ter organizacije odmevnega dogodka okoli običaja, ki je združil več kot 200 udeležencev.

Mladinski svet Slovenije je v 23 letih natečaja pripravil 22 zaključnih prireditev (ena je bila odpovedana zaradi epidemije). V natečaj je v 23 letih prispelo 3425 prijav, od tega 2859 za posameznike in 847 za projekte. MSS je tako razglasil 66 naj prostovoljcev, 67 naj prostovoljk, 21 naj prostovoljskih projektov, 16 naj mladinskih projektov, 16 naj mladinskih voditeljev in še veliko priznanj za posebne dosežke.