Aktivno državljanstvo / Angažiraj se

»Slovenska mladina v primežu individualizma, prekarnosti in stresa«

18. 4. 2019 avtor: Uredništvo

Včeraj je potekala predstavitev končnega poročila raziskave Slovenska mladina 2018/2019, ki je sicer del širše mednarodne raziskave mladih iz desetih držav jugovzhodne Evrope (poleg Slovenije zajema še Hrvaško, Bosno in Hercegovino, Srbijo, Romunijo, Bolgarijo, Makedonijo, Črno Goro, Kosovo in Albanijo). Raziskavo je izvedla skupina raziskovalcev Centra za raziskovanje post-socialističnih družb (CePSS) Univerze v Mariboru, nastala je pod okriljem fundacije Friedrich Ebert Stiftung.

Ciljno populacijo slovenske raziskave mladine predstavljajo vsi državljani RS, stari od 14 do 29 let, kar po podatkih iz leta 2018 predstavlja 313.104 mladih prebivalcev Slovenije. Vzorec je zajemal nekaj več kot 1.000 anketirancev.

Po uvodnem nagovoru Türkan Karakurt, direktorice fundacije Friedrich Ebert Stiftung Zagreb in Petra Langa, prvega sekretarja na veleposlaništvu Zvezne republike Nemčije, je sledila predstavitev izsledkov raziskave. Ugotovitve sta podala dr. Andrej Naterer, vodja nacionalne raziskave in dr. Miran Lavrič, vodja regionalne raziskave o mladih, oba z Univerze v Mariboru.

Avtorji raziskave so poskušali dobiti odgovore na vprašanja in vpogled v razmišljanje slovenske mladine, tudi v presečišču regionalne raziskave, nastale na podlagi ostalih nacionalnih raziskav iz regije. Med drugim so raziskovali:

Vodji raziskav, nacionalne in regionalne, sta izpostavila sledeče:

grgreg
Vir: CePSS – dr. Andrej Naterer in dr. Miran Lavrič
frrsgrg
Vir: CePSS – dr. Andrej Naterer in dr. Miran Lavrič
grgrg
Vir: CePSS – dr. Andrej Naterer in dr. Miran Lavrič
gtghth
Vir: CePSS – dr. Andrej Naterer in dr. Miran Lavrič

Miran Lavrič, vodja regionalne raziskave o mladih je povzel, da je, v primerjavi s prejšnjimi leti, najbolj zaskrbljujoče to, da je prekarnost še vedno zelo prisotna. Želja vseh je, da se stopnja prekarnosti na trgu dela zmanjša, vendar ta še vedno ostaja zelo visoka. Hkrati opaža, da je v primerjavi z ostalo regijo (Bolgarija, Romunija in Hrvaška) stopnja prekarnosti v Sloveniji bistveno višja. Po drugi strani pa so bistvene spremembe opaziti v stopnji individualizacije. Mladi bi manj delili s prijatelji, bolj so neodvisni od staršev, hkrati se želijo prej osamosvojiti in odseliti. Kar pa se tudi dejansko dogaja, po podatkih, ki jih spremljajo zadnjih deset let. Ni pa vse slabo: mladi se izrazito bolj ukvarjajo s športom, tako v primerjavi z ostalo regijo kot tudi z desetletjem nazaj. “Mladim želim redne službe in čimmanj stresa” je kot popotnico v odraslost zaželel Lavrič. 

Po predstavitvi rezultatov je sledila razprava, omizju so se pridružili še Teja Jarc iz Sindikata Mladi plus, Anja Fortuna iz Mladinskega sveta Slovenije in pristojni minister za področje izobraževanja in mladine, dr. Jernej Pikalo.

Celotno besedilo poročila nacionalne raziskave Slovenska mladina 2018/2019 je na voljo tukaj.

Celotno besedilo poročila regionalne raziskave Youth Study Southeast Europe 2018/2019 pa tu.