Aktivno državljanstvo

Sočutje kot temelj skupnosti

13. 5. 2025 avtor: Uredništvo
udeleženci seminarja

V petek, 9. maja 2025, je Celjski mladinski center gostil seminar z naslovom Podpiranje sočutja in sodelovanja z in med mladimi, ki je združil mlade, učitelje, strokovnjake in odločevalce v iskanju skupnega jezika – jezika spoštovanja in povezovanja.

Seminar je potekal v organizaciji Urada Republike Slovenije za mladino, izveden pa je bil v sklopu širšega konteksta, to je izid znanstvene monografije Sočutni jezik med mladimi. Monografija združuje znanje in izkušnje različnih sektorjev – od znanosti in stroke do civilne družbe in javnih institucij.

Osrednje vodilo dogodka je bilo soustvarjanje – z mladimi in za mlade. Seminarja se je udeležilo približno 50 posameznikov, med njimi 30 dijakov Srednje ekonomske šole Celje, ki so v razpravah in vajah aktivno sodelovali. Ob njih so bili prisotni tudi učitelji, mladinski delavci, strokovnjaki s področja socialnega dela, predstavniki NIJZ in drugi zainteresirani udeleženci.

Otvoritev dogodka je pripadla direktorici Urada RS za mladino mag. Tini Kosi, ki je mlade spodbudila k izkoriščanju priložnosti v okviru Erasmus+ programov, mladinskih izmenjav in pobude DiscoverEU, s katerimi lahko širijo svoje izkušnje in medkulturno razumevanje.

Sledil je nagovor Domna Kralja z Nacionalnega inštituta za javno zdravje, ki je predstavil pomembnost spremembe pogleda – od sovražnega k sočutnemu jeziku. Tako proces priprave monografije kot potek seminarja je zaznamovalo preoblikovanje pogleda iz sovražnosti v sočutje.

Kako se soočamo s sovražnim govorom?

Osrednji del seminarja sta vodila Mitja Černko in Petra Založnik, ki sta udeležencem ponudila varen prostor za razmislek o osebnih izkušnjah s sovražnim govorom. Vsak je razmislil o konkretni situaciji, v kateri je doživel ali bil priča sovražnemu govoru, in s to izkušnjo v mislih je vstopil v nadaljnje aktivnosti.

S pomočjo metode besednega aikida so udeleženci raziskovali drugačne načine odzivanja na sovražnost in konfliktne situacije. Besedni aikido temelji na principih borilne veščine – osredotoča se na varen izhod iz napetih situacij. Njena moč se izkazuje v izstopu iz igre sovražnega govora in vstop v nov, bolj povezovalen in sočuten način razmišljanja. S pomočjo besednega aikida si razširimo prostor izbire.

Namesto da se predamo igri tistega, ki izvaja sovražni govor ali nasilje, si odpremo prostor za drugačen pristop in odigramo svojo igro. Najprej s »centriranjem« na sočuten način poskrbimo zase, da umirimo um in telo. Nato sledi spremljanje drugega, pri čemer se vživimo v situacijo drugega, ga z radovednostjo poslušamo in raziskujemo drugačno perspektivo. V zadnjem koraku pa iščemo harmonijo in usklajujemo različne poglede ter ustvarjamo sočutni dialog.

Zamisel, da lahko izstopimo iz igre provokacije in vstopimo v razširjen prostor izbire, je bila za mnoge nova. Seminar je želel širiti sporočilo, da sočutje ni šibkost, temveč moč, ki omogoča sodelovanje, povezovanje in reševanje konfliktov.  

Sočutje v skupnosti

Poleg obravnave konkretnih primerov sovražnega govora se je velik del seminarja osredotočal na samorefleksijo. Kako razumemo sočutje do sebe? Kako ga izražamo do drugih? Kako ga lahko vnesemo v skupnost?

Na koncu so se vsi strinjali, da sovražni govor ne sme ostati nenaslovljen. Pomembno je, da se nanj odzovemo, vendar ne z novim nasiljem, temveč z razumevanjem, znanjem in praktičnimi orodji.

Prispevek je pripravila Lucija Grušovnik iz Mladinskega centra Celje.