»Številni starši in skrbniki pred mnogimi izzivi in priložnostmi med in po epidemiji«
V sklopu aktivnosti mreže »Preventivna platforma« začenjajo s preventivno medijsko kampanjo »Znanost o skrbi« (»Science of Care«), ki je del širše globalne kampanje »Najprej poslušaj« (»Listen First«) Urada OZN za droge in kriminal (UNODC). Namen kampanje, ki sloni izključno na dognanjih preventivne znanosti, je v teh težkih časih za otroke, mladostnike in njihove starše oziroma skrbnike ponuditi koristne nasvete za izboljšanje telesnega in duševnega zdravja celotne družine. Kampanjo je na globalni ravni izdatno podprla francoska vlada, širitev in promocijo gradiv kampanje pa v Sloveniji podpira Ministrstvo za zdravje v sklopu programa »Preventivna platforma«.
Takšna pobuda je lahko učinkovita naložba v dobro počutje otrok in mladih ter njihovih družin in celotnih skupnosti. Poslušanje otrok in mladih je prvi korak, ki jim pomaga, da rastejo zdravo in varno. »Teme, ki so vključene v kampanjo, so zlasti pomen naklonjenosti, skupnih družinskih aktivnosti, aktivnega poslušanja, igre, potrpežljivosti, pohvale, telesne aktivnosti, informiranja o spletni varnosti, vsakdanjih rutin, ohranjanja aktivnosti skozi daljše obdobje, vključevanja staršev in skrbnikov v aktivnosti otrok ter družinskih pravil«, je pojasnil Matej Košir, direktor Inštituta za raziskave in razvoj »Utrip« in vodja mreže »Preventivna platforma«.
»Družine po vsem svetu se bolj ali manj uspešno prilagajajo spremembam zaradi epidemije COVID-19 ter vsem spremljajočim zdravstvenim in varnostnim ukrepom. Številnim staršem se zdi težko najti ravnovesje med delom, skrbjo za otroke in vzdrževanjem gospodinjstva, še posebej, če so ločeni od svojih običajnih podpornih mrež (npr. vrtcev, šol, sorodnikov, prijateljev). Pomembno je vedeti, da kot starši ali skrbniki v takšnih okoliščinah nismo sami in da so naši občutki povsem običajne reakcije v negotovih razmerah. Medtem ko lahko izolacija predstavlja priložnost za druženje in razvoj odnosov z otroki, bodo obenem mnogi starši in skrbniki deležni nasprotujočih si občutkov in prioritet ter praktičnih izzivov«, pojasnjujejo pri UNODC.
»Kampanja na kratek in jasen način lepo povzema glavna sporočila tudi iz celovitega, na dokazih temelječega družinskega Programa krepitve družin, ki ga v Sloveniji izvajamo že skoraj 10 let. Ker ne moremo biti v fizičnih stikih z družinami, se nam zdi dopolnitev programa s prijetnimi in toplimi video vsebinami odlična rešitev. Ponujajo nam možnost, da na plano prikličemo orodja oziroma pristope, ki imajo znanstveno osnovo in preverjeno delujejo. Tudi v “normalnih” časih«, je za konec dodala Sanela Talić, vodja preventivnih programov na Inštitutu »Utrip«.
Več na temo preventivne kampanje in spremljajočih gradiv si lahko preberete na spletni strani ali pa jih spremljate prek družbenih omrežij mreže »Preventivna platforma«, in sicer na Facebooku (@PreventivnaPlatforma), Twitterju (@PreventPlatform) ali Instagramu (Preventivna Platforma).
Za vsa dodatna vprašanja in pojasnila so vam na voljo prek elektronske pošte na info@institut-utrip.si ali na telefonski številki (031) 880-520.