Mladinsko delo / Organizacije za mlade

Taborniki na 43. Svetovni skavtski konferenci v Kairu

5. 12. 2024 avtor: Zveza tabornikov Slovenije
člani slovenske delegacije

Letos je v Kairu, Egipt, potekala 43. Svetovna skavtska konferenca, ki je združila več kot 2000 skavtov iz 176 držav, kar je največja udeležba v zgodovini te konference. Na tem pomembnem dogodku je sodelovala tudi delegacija Zveze tabornikov Slovenije (ZTS), ki so jo zastopali Rok Pandel (načelnik ZTS), Jasna Vinder (starešina ZTS), Janez Jani Majes (načelnik za mednarodno dejavnost) in Urban Lečnik Spaić (pomočnik načelnika ZTS za področje mreženja in partnerstev). 

taborniki

Konferenca je bila ključnega pomena za mednarodno sodelovanje skavtov, saj je omogočila izmenjavo idej, postavitev novih ciljev in utrjevanje vezi med skavtskimi organizacijami po vsem svetu. Glavni poudarki so bili na trajnostnem razvoju, človekovih pravicah ter vključevanju mladih v vodstvene strukture. To so teme, ki jih skavti po vsem svetu postavljajo v ospredje svojih prizadevanj, z namenom, da postanejo globalna sila za pozitivne spremembe. 

Poseben poudarek je bil namenjen sodelovanju med državami Zahodnega Balkana, kjer je skavtsko gibanje v zadnjih letih doživelo izjemno rast. Skupna prizadevanja omogočajo lažjo izmenjavo izkušenj, znanja ter spodbujajo večjo prepoznavnost skavtstva v teh državah. Za ZTS je bilo sodelovanje na konferenci priložnost, da utrdi svojo vlogo kot povezovalna sila v tej regiji in prispeva k nadaljnji rasti skavtskega gibanja. Eden od ključnih dosežkov konference je bila predstavitev in sprejem nove strategije za prihodnje desetletje, ki bo skavtsko gibanje vodila naprej. Glavni poudarki nove strategije so na spodbujanju mladinskih vodij, okoljskih akcijah in širitvi članstva. Svetovna skavtska organizacija (WOSM) se je zavezala, da bo v prihodnjih letih še bolj podpirala projekte, ki prispevajo k ciljem trajnostnega razvoja (SDGs). 

sestanek na prostem

Med pomembnimi dosežki konference je bila tudi podelitev priznanj skavtskim organizacijam, ki so izstopale po rasti članstva in širjenju v nove skupnosti. Posebna priznanja so prejeli skavti iz Tanzanije, Palestine, Filipinov, Nemčije in Amerike, prvič so bila podeljena priznanja za medgeneracijsko vodstvo, ki spodbuja vključevanje tako mladih kot odraslih v vodstvene strukture. Svetovna skavtska konferenca je izpostavila vlogo skavtskega gibanja kot globalne sile za reševanje največjih izzivov današnjega časa.

Predstavniki Združenih narodov, med njimi Amina Mohammed, so pohvalili prispevek skavtov k doseganju ciljev trajnostnega razvoja in poudarili, kako skavtsko gibanje prispeva k opolnomočenju mladih in krepitvi lokalnih skupnosti. Med pomembnimi dogodki konference je bila tudi izvolitev novega vodstva Svetovnega skavtskega odbora. Daniël Corsen je bil izvoljen za novega predsednika, ki bo vodil organizacijo v prihodnjem triletju. Njegova zaveza je implementacija ukrepov, sprejetih na konferenci, ter krepitev mednarodnih partnerstev, ki bodo omogočila nadaljnji razvoj skavtskega gibanja. 

Udeležba Zveze tabornikov Slovenije na Svetovni skavtski konferenci v Kairu je bila pomemben mejnik za organizacijo, saj odpira nova vrata za prihodnje mednarodne projekte, hkrati pa krepi vlogo Slovenije v globalnem skavtskem gibanju.