Toksični vzorci v odnosih: Kako jih prepoznati?
Skozi življenje spoznavamo nove ljudi, pri čemer nekateri postanejo naši prijatelji, partnerji in zavezniki, z drugimi pa se srečujemo redko ali nikoli več. Ob sebi želimo imeti prave ljudi, ki bodo naši zaupniki ob stiskah in veseljaki ob naših uspehih. A velikokrat se zgodi, da so v odnosih z ljudmi, ki so nam najbližje nezdravi oziroma toksični vzorci. Kako jih prepoznati, da nam bo v odnosu lažje oziroma da bomo iz njega lahko odšli?
Zdrav odnos energijo daje, ne jemlje
V odnosih, naj bodo prijateljski, ljubezenski ali družinski, pride do različnih obdobij: enkrat se razumemo odlično, spet drugič se kdaj pa kdaj spremo. To je normalno. Ko pa potegnemo črto v odnosu, pa mora ta pri vsem vpletenih posameznikih spodbujati samostojnost, odgovornost in svobodo. In prav to so ključne razlike med zdravimi in nezdravimi odnosi.
Prav tako je pomembno, da nas odnos, čeprav ni vedno vse enostavno in pridejo tudi težki trenutki, za vključene posameznike ni izčrpavajoč. V veliki meri zdravi odnosi energijo večinoma dajajo in ne jemljejo. Takrat smo namreč obkroženi z ljudmi, ob katerih se počutimo sprejete in pomirjene, brez strahu pa lahko pokažemo, kakšni smo v resnici. Smo pristni.
Nadzor, laži, rivastvo, ignoriranje …
Kadar v odnosu ne morete biti popolnoma sproščeni, ohranjanje odnosa pa s seboj prinaša veliko negativnih čustev in konfliktov, ste najverjetneje v nezdravem odnosu. Prisotni so tudi toksični vzorci, kot so manipuliranje, nadzorovanje, poniževanje, nespoštovanje in tekmovanje.
Znaki toksičnega odnosa so lahko videti takole:
- manipulacija,
- nadzor,
- nezaupanje,
- izsiljevanje,
- poniževanje,
- tekmovanje,
- obtoževanje,
- pretirana in brezčutna kritika,
- žaljenje in ignoriranje ter
- zloraba čustev.
Še posebej je pomembno, da prepoznate svoja čustva in se jih ne bojite izraziti. To, kako se počutite, je za vas in vse ostale v odnosu resnično in pravo, ne glede na to, da se morda izražena čustva drugim zdijo napačna in nerazumna. Ne spodkopavajte vrednosti čustev, to je namreč cilj nezdravih vzorcev in odnosov – da vaša čustva (in tudi mnenje) ne štejejo.
Če se ne počutite v redu, je to zelo pomembno opozorilo.
Ljudje v našem življenju nastopajo v različnih vlogah, tudi spreminjajo se. Nekateri svoj pravi obraz pokažejo takoj, nekateri ga razkrijejo kasneje. Kadar se ob nekom ne počutimo, kot smo se včasih, gre za prvo opozorilo, da smo morda v toksičnem oziroma nezdravem odnosu. Občutek manjvrednosti, celo nepomembnosti, nesposobnosti nam sporoča, da nas v odnosu ne spoštujejo, podpirajo in dovolijo biti to, kar smo.
Če se vse vrti okoli tiste druge osebe (ali več njih), iskrenost in odprtost nimata mesta v odnosu, vse, kar naredite, pa ni dovolj (dobro) ali ni “prav”, pr tem pa žrtev nikoli ne more zavzeti tega položaja (ker je žrtev vedno tista druga oseb), gre za nezdrav odnos. Čas je, da izpostavite vaš pogled na odnos ter poveste, kaj bi se moralo izboljšati in kako. Če se odnos kljub konkretnih in korektnim opozorilom ne izbolša, je čas, da ga zapustite. Za to bo potrebno veliko poguma, ampak se bo obrestovalo.
Vsak si zasluži odnos, v katerem je miren, sprejet, pristen in varen.