Ukrepa, ki lahko na kmetije pripeljeta več mladih
Od vseh gospodarjev kmetij je samo 4,6 odstotka mladih kmetov. O ukrepih zanje in tudi o tem, kako bi generacijsko prenovo kmetij še pospešili, so govorili tudi na 61. kmetijskem sejmu Agra. Dogajanje pa so povzeli na spletnem portalu Agrobiznis.
Izmenjave kmetijskih strojev in skupne prodaje pridelkov
“Veseli smo dveh novih ukrepov – medgeneracijskega prenosa znanja in finančnih instrumentov, ki spodbujata prihod mlade generacije na kmetije.”
Anja Mager, predsednica ZSPM
V Zvezi slovenske podeželske mladine (ZSPM), ki je bila prisotna na kmetijskem sejmu Agra, so izpostavili da mlade kmete spodbujajo k povezovanju in sodelovanju pri izobraževanju, prodaji in naložbah. Menijo, da je napočil čas, da se dobrim praksam, ko dva ali več mladih kmetov skupaj kupuje kmetijske stroje in si jih izmenjuje, pridruži širša zgodba na primer o povezovanju v skupino ali organizacijo proizvajalcev
Koordinatorji za mlade kmete
Poleg ZSPM tudi Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) poskuša ustvariti čim boljše okolje za kmete. Na KGZS in osmih kmetijsko-gozdarskih zavodih po državi imajo koordinatorje za mlade kmete, ki ponujajo pravno svetovanje o prevzemu kmetije, o pogodbi in dogovoru z drugimi dediči. Hkrati mladim kmetom pomagajo izbrati tudi najprimernejšo obliko zaposlitve na kmetiji. Terenski kmetijski svetovalci pripravijo mladim kmetom večino vlog za kmetijske subvencije in naložbe.
»Za novo proračunsko obdobje, ki traja od leta 2023 do konca leta 2027, smo dosegli, da je intervencija za mlade kmete čim bolj podobna zdajšnji, da so odpravljeni pogoji, ki so prej oteževali izvajanje tega ukrepa, ter da smo ohranili plačila za mlade kmete po hektarju in dodatne podpore za mlade kmete pri naložbenih razpisih.«
koordinator za področje mladih kmetov na KGZS Jože Očko
Kako do zagonske podpore za mlade prevzemnike
- Do 21. septembra do 14. ure je čas za oddajo vloge na javni razpis za intervencijo Podpora za vzpostavitev gospodarstev mladih kmetov. Na voljo je dobrih 12 milijonov evrov, od tega 8,29 milijona evrov za prvi sklop in 3,87 milijona evrov za drugi sklop.
- »Sklopa se razlikujeta v višini podpore in v tem, kako je prijavitelj pokojninsko in invalidsko zavarovan. Če je mladi kmet pokojninsko in invalidsko zavarovan iz opravljanja kmetijske dejavnosti, torej kot kmečki zavarovanec, se prijavlja za prvi sklop in lahko pridobi višjo podporo. Za prvi sklop lahko kandidirajo tudi samostojni podjetniki in enoosebne gospodarske družbe. Vsi preostali pa se lahko prijavijo za drugi sklop,« pojasnjuje podsekretarka na kmetijskem ministrstvu Maša Žamut.
- Podpora za prvi sklop lahko znaša do 57.600 evrov. »Od tega je 40 tisoč evrov osnovne podpore. Dodatnih pet tisoč evrov dobijo tisti, ki imajo najmanj nižjo izobrazbo s področja kmetijstva ali mojstrski izpit za čebelarja. Dodatnih tri tisoč evrov dobijo tisti, ki ob prijavi na razpis na svoje ime že vodijo knjigovodstvo za kmetijo. Dodatnih 20 odstotkov dobijo mladi ekološki kmetje, ki ekološko kmetujejo na 80 odstotkih kmetijskih zemljišč,« našteva Maša Žamut.
- V drugem sklopu so sredstva malo manjša, osnovna podpora je 18.600 evrov. Zviša se lahko za pet tisoč evrov, če ima vlagatelj kmetijsko izobrazbo. Dodatnih tri tisoč evrov dobi za vodenje knjigovodstva na svoje ime, dodatnih 20 odstotkov podpore pa, ko ima vlagatelj ob oddaji vloge najmanj 80 odstotkov zemljišč v ekološki kontroli.
- Podpora bo izplačana v dveh obrokih. »Prvi obrok, ki znaša 70 odstotkov dodeljenih sredstev, bo izplačan takoj po izdaji odločbe o dodelitvi podpore. Drugi obrok s 30 odstotki sredstev pa bo izplačan na podlagi zahtevkov za izplačilo,« dodaja Maša Žamut.
- Na razpis se lahko prijavi kmet, ki je nosilec kmetije, samostojni podjetnik ali družba z omejeno odgovornostjo, ki jo ustanovi vlagatelj. Ko odda vlogo, mora biti star najmanj 18 let in še ne sme dopolniti 40 let. Hkrati mora biti lastnik vseh nepremičnin na kmetiji in ne biti nosilec te ali druge kmetije pred več kot petimi leti. Imeti mora najmanj nižjo kmetijsko izobrazbo. Najmanj tri leta mora opravljati kmetijsko dejavnost ter biti iz kmetijstva najmanj tri leta pokojninsko in socialno zavarovan.
- Vlagatelj mora doseči najmanj 12 tisoč in največ 30 tisoč evrov standardnega dohodka. Izjema velja za kmetije nad 700 metri nadmorske višine, ki imajo lahko nižji standardni dohodek, in sicer 10 tisoč evrov. Čebelarji morajo imeti najmanj sto in največ 240 čebeljih družin.
- Medgeneracijski prenos kmetije se lahko opravi z izročilno ali darilno pogodbo, pogodbo o preužitku, pravnomočnim sklepom o dedovanju ali pogodbo o dosmrtnem preživljanju v primeru smrti prenosnika, ki se ji priloži izpis iz registra umrlih. Vlagatelj ne sme postati lastnik nepremičnin med sorojenci, kar pomeni, da mu brat ali sestra ne smeta prodati ali podariti nepremičnine. Stari gospodar lahko obdrži pol hektarja kmetijskih zemljišč, stanovanjske stavbe na kmetiji in solastniški delež v agrarni skupnosti.
- »Pred leti smo poznali rento za stare gospodarje, ki kmetijo predajo mlademu nasledniku. Zdaj imamo podobno novo intervencijo, ki se imenuje medgeneracijski prenos znanja. Starim gospodarjem prinaša socialno varnost v zameno za to, da svojemu nasledniku pomagajo z znanjem in izkušnjami,« je povedal Jože Očko. Po tem razpisu, ki ga je kmetijsko ministrstvo objavilo v petek, 8. septembra, bodo stari gospodarji dobili 300 evrov mesečne podpore v prvih treh letih po predaji kmetije mlademu nasledniku.
Mladi lažje do nepovratnih sredstev
Pri prejšnjem razpisu za mlade prevzemnike težave povzročala omejitev, da lahko zagonsko podporo pridobijo le tisti, ki so nosilci kmetije postali v zadnjih 24 mesecih. Ta rok je po novem podaljšan na pet let.
Prej je bil moteč tudi visok vstopni prag za nekatere tipe kmetij in regije. »V Zgornji Savinjski dolini smo imeli kmetije, ki imajo na stotine hektarjev gozda, a le deset hektarjev travnikov, s tem pa niso izpolnile vstopnega pogoja za podporo,« razlaga Očko, ki upa, da so novi pogoji bolj življenjski in bo lahko več mladih pridobilo zagonsko podporo.
Vir: Agrobiznis.