Z novim letom novosti za mlade invalide
8. 1. 2019
Z novim letom se preko novih zakonov, ki sta stopila v veljavo s 1.1.2019, pravice invalidov širijo in dopolnjujejo.
Gre za zakon o osebni asistenci in zakon o socialnem vključevanju invalidov.
- Zakon o socialnem vključevanju invalidov širi krog invalidov s pravicami po zakonu, na osebe z določenimi avtističnimi motnjami, na osebe z zmerno do hudo možgansko poškodbo ali okvaro in na gluhoslepe osebe. S širitvijo kroga upravičencev želijo reševati problematiko mladih, pri katerih pride do hude invalidnosti še pred prvo zaposlitvijo in zato ne dobijo pravic po zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.
Po besedah ministrice mag. Ksenije Klamfer (ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti), želijo s širitvijo kroga upravičencev reševati problematiko mladih, pri katerih pride do hude invalidnosti pred prvo zaposlitvijo in zato ne pridobijo pravico v pokojninskem in invalidskem zavarovanju. S širjenjem kroga upravičencev po novem zakonu, se bo število oseb s statusom invalida pod tem zakonom povečalo, po njenii oceni na približno sedem tisoč ljudi.
- Po zakonu o osebni asistenci bo osebna asistenca, ki so jo do zdaj financirali preko programov ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, zakonska pravica. Zakon ureja pravico do osebne asistence v obsegu najmanj 30 ur tedensko in pravico do komunikacijskega dodatka za slepe, gluhe in gluhoslepe. Slednjo bodo upravičenci lahko izkoristili v obliki osebne asistence v obsegu 30 ur mesečno ali pa bodo dobili denarno nadomestilo v višini dodatka za pomoč in postrežbo pri opravljanju večine osnovnih življenjskih potreb v višini 146,06 evra. Kdor ima potrebo po osebni asistenci, mora vložiti vlogo na center za socialno delo. Pogoj pa je, da je potrebuje najmanj 30 ur na teden.
- Invalidi imajo zdaj pravico do nadomestila za invalidnost v višini seštevka denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka.