Zakaj bi mladim priporočila izmenjavo ali delo v tujini?
27-letna Maša, ki je dalj časa živela in delala v tujini, o tem, zakaj bi te izkušnje priporočila tudi drugim mladim.
Si že kdaj razmišljal_a o študiju, izmenjavi ali delu v tujini, pa se za to še nisi odločil_a oziroma nisi prepričan_a, če je to zate? Potem te vabim, da bereš naprej, saj bom v prispevku predstavila možnosti študija in dela v tujini za mlade in zakaj menim, da je to izkušnja, ki veliko da in bi jo priporočila vsakomur.
Sem študentka, ki je kar nekaj časa preživela v tujini – udeležila sem se jezikovne šole v Angliji, nekaj krajših mladinskih izmenjav, v času študija pa sem kar tri semestre študirala na univerzah v tujini (na Danskem, v Turčiji in na Portugalskem) v okviru projekta Erasmus+. Kasneje sem se odločila tudi za zaposlitev v tujini, kjer sem delala kot stevardesa na letalih in opravljala poletno delo za turistično agencijo na različnih turističnih destinacijah.
Samostojen odhod v tujino se za marsikoga sliši nekaj strašljivega. Pojavlja se veliko vprašanj in dvomov – kaj me čaka na drugi strani? Se bom znašel_a? Bom sploh spoznal_a kakšne prijatelje? Kaj pa, če bom zelo pogrešal_a dom in družino?
To so vprašanja, ki se pred odhodom v tujino pojavljajo vsakomur. Strah je stalen in vztrajen spremljevalec vsake nove stvari, ki se v življenju lotimo in je izven naše cone udobja. Strah nas lahko zaslepi in zaradi njega lahko popolnoma okamenimo, kar povzroči, da se v življenju nikamor ne premaknemo. Tako ostanemo na istem mestu in zamudimo odlične priložnosti, ki nam jih ponuja življenje. Najbolj zanimivo pa je, da se v trenutku, ko strah premagamo, zavemo, da je bil pravzaprav nepotreben in votel. Vsak strah, ki ga v življenju premagamo, v nas v resnici ojača pogum, samozavest in samozaupanje.
Včasih je veljalo, da si odhod v tujino (na študij ali delo) lahko privoščijo samo tisti, ki prihajajo iz premožnejših družin. Danes pa lahko vsak posameznik, če se vsaj malo znajde, je uspešen v šoli in proaktiven, uresniči želje o odhodu v tujino.
Možnosti študija ali dela v tujini za mlade so naslednje:
- Mladinske in študijske izmenjave (denimo v okviru projekta Erasmus+, ki zagotavlja tudi štipendijo za mlade).
- Opravljanje pripravništva v tujini (denimo v okviru projekta Erasmus+).
- Študij v tujini.
Organizacije, ki se ukvarjajo s študijem v tujini in ki jih lahko zaprosiš za pomoč pri pridobivanju informacij ter celo štipendije, so:
- Opravljanje prostovoljnega dela v tujini (obstaja veliko spletnih platform, prek katerih si lahko najdeš prostovoljno delo, denimo v zameno za prenočišče in obroke. Kot primer lahko opravljaš delo na kmetiji v Avstraliji, v hostlu za popotnike v Grčiji, lahko sodeluješ pri projektu za ohranjanje divjih živali, poučuješ otroke ali pomagaš pri gradnji šole v državi tretjega sveta. S tem minimiziraš stroške in se hkrati poizkusiš v različnih delih ter spoznaš lokalno življenje med domačini. Takšno delo si lahko poiščeš kjerkoli po svetu, najdeš pa ga na naslednjih spletnih straneh: Workaway, Worldpackers, Helpx ali Wwoof.
- Počitniška dela v tujini (denimo delo v hotelu na turističnih destinacijah, delo v turistični agenciji, viza za delovne počitnice (»working holiday visa«) za Novo Zelandijo, WH Avstralija, IEC Kanada, delo varuške prek spletne platforme »Au Pair«…).
- Zaposlitev v tujini (v smeri šolanja ali druga dela, kot so dela na letalih, ladjah ipd.)
Zakaj oditi v tujino?
- Z izkušnjo življenja v tujini postanemo bolj samostojni, odgovorni, odprti in samozavestni.
- Naučimo se reševati različne problemske situacije, ko se znajdemo v tujem, nepoznanem okolju.
- Spoznamo druge kulture in se lahko naučimo tujega jezika, sprejemamo različnost.
- Pridobimo širši pogled na svet in vidimo izven mehurčka, v katerem smo živeli celo življenje.
- Najdemo stvari in dejavnosti, ki so nam všeč, v katerih smo dobri, odkrijemo svoje potenciale.
- Poglabljamo hvaležnost za stvari, ki jih prej morda sploh nismo opazili.
- Razvijamo sodoben pristop k študiju in/ali delu in tako zvišamo svojo konkurenčnost na domačem trgu dela.
- Spoznamo prijatelje s celotnega sveta, ki jih lahko kadarkoli obiščemo.
Močno verjamem, da nas izkušnja tujine pripravi do tega, da pogledamo na svet iz širše perspektive, da odpremo um za nove ideje in pristope ter razvijemo malo več razumevanja in spoštovanja do soljudi. Občutimo, kako majhen delček sveta zavzemamo, in postajamo za odtenek skromnejši, manj sebični, bolj svobodni.
Zato si ne želeti, da v življenju ne boste imeli strahov. Raje si zaželite, da boste našli način, da se s temi strahovi soočite, da še bolj ojačate sebe in svoj um.
In še ena zaključna misel:
»Življenje nam na pot nikoli ne postavi izziva ali naloge ali ideje, če v sebi ne bi imeli sposobnosti, da jo uspešno izpeljemo ali uresničimo«.
Vse, kar si trenutno želite, je v vas zato, ker ste dovolj močni, da to lahko tudi izpeljete.