Zaključek projekta “S polja na krožnik”
Mladinsko društvo moja Sobota je zaključila z izvajanjem projekta z naslovom ”From field to plate” (S polja na krožnik), v katerem je sodelovalo 49 mladih iz Slovenije, Grčije, Madžarske, Bolgarije, Litve, Poljske in Hrvaške. Mladi so bili tekom aktivnosti mladinske izmenjave nastanjeni v Dvorcu Rakičan, kjer je potekala tudi večina aktivnosti.
Mladi so tekom aktivnosti na mladinski izmenjavi spoznali svoje potenciale, jih maksimalno razvili ter okrepili samozavest, pri tem pa sprejeli svoje šibke točke. Skozi aktivnosti so razvili številne kompetence ter se vrnili domov z zavedanjem, da so naredili dobro delo zase, svojo organizacijo in lokalno okolje. Lokalno prebivalstvo so seznanili s pomembnostjo lokalno pridelane hrane, saj se je še posebej v zadnjih dveh letih izkazalo, kako pomembna je samooskrba in lokalno pridelana hrana.
Tekom aktivnosti so sodelovali tudi na X. mednarodni konferenci »Izzivi in težave sodobne družbe«, kjer so se predstavili večjemu občinstvu in stopili iz svoje cone udobja z javnim nastopanjem. Obiskal jih je strokovnjak s področja permakulturnega načrtovanja vrta. Z njegovo pomočjo so naredili zeliščni vrt v bližini nastanitve, ki je na voljo še danes in je velik del rezultatov projekta. Sam vrt bodo v letošnjem letu obnovili in ga dosadili. Spoznali so tudi nekatere lokalne ponudnike, ki za svoje delovanje uporabljajo domače izdelke; v Murski Soboti so obiskali Zeleno točko, Našo bauto, Hranilnico prekmurskih dobrot, Posestvo Mala Rosa v Stanjevcih, Posestvo Passero v Tešanovcih in Expano v Murski Soboti.
Proučili so tudi možnosti financiranja raznoraznih projektov s strani Evropske Unije, saj imajo nekateri možnost, da bi lahko tržili lokalno pridelano hrano tudi širše, ampak ne vedo, kako pravilno izkoristiti sofinanciranja. Na zaključnem dogodku so lokalni mladini poleg projekta predstavili program Erasmus+ in jih seznanili s prednostmi sodelovanja v takšnih in podobnih projektih. Kar pa se jim zdi najbolj pomembno, je pa to, da so se s sodelovanjem na mladinski izmenjavi začeli bolj zavedati pomembnosti lokalne samooskrbe, pridobljena znanja pa prenesli tudi v svoja lokalna okolja.
Projekt je v celoti financiran s strani programa Erasmus+ Mladi v Akciji in slovenske nacionalne agencije MOVIT.
Vir: Mladinsko društvo Moja Sobota