Kultura / Mladinski sektor

Dajmo umetnosti glas!

6. 5. 2025 avtor: Zavod BOB
udeleženci izmenjave

V letu 2024/25 sem imela priložnost sodelovati z Zavodom Bob in biti del njihovega projekta The CARAVANE- CLIMATE ART FUSION, ki je sofinanciran s strani CREATIVE EUROPE. Pri tem projektu gre za povezavo umetnosti in aktivizma, fuzija kulture in socialnih vprašanj, v našem primeru preplet ustvarjalnosti in tematika podnebnih sprememb.

Sodelovala sem na izmenjavi ustvarjalcev v Španiji (Málaga). Prvi dan po prihodu so nas koordinatorji projekta toplo sprejeli v hiši la Noria – Centru socialnih inovacij. Brez težav lahko rečem, da bo ime “La Noria” ostalo z mano še dolgo časa. Osupnila me je lepota in urejenost celotnega objekta (ja, imajo tudi park!). Celoten objekt (zunanji in notranji) je namenjen različnim vrstam umetnosti (slikanje, risanje, teater itd.). Posameznika zlahka navdihne lepota tega prostora za nadaljnje ustvarjanje. V Sloveniji velikokrat pozabimo na pomen okolice, društva in zavodi pa so marsikdaj prepuščeni slabim delovnim pogojem.

Skupina ustvarjalcev, ki se je srečala v Španiji na izmenjavi

Tudi v tem mednarodnem projektu ni manjkalo dobre energije. Izmenjava mnenj, sodelovanje, deljenje dobrih praks in spoznavanje različnih kultur so zame najdragocenejši vidiki takšnih pobud. V projektu so sodelovali posamezniki iz Gruzije, Ukrajine, Črne Gore, Hrvaške, Španije in Slovenije.

Po prvem “spoznavnem” dnevu smo obiskali Rancho Limón – pravo umetniško zatočišče. Gre za prostor, prežet z umetniškim ustvarjanjem, ki je hkrati usmerjen v ekološko pridelavo hrane ter trajnostno arhitekturo, bodisi z uporabo recikliranih bodisi naravnih materialov. Pomemben vidik ranča je tudi njegova vloga umetniške rezidence, kjer umetniki najdejo prostor za umik, ustvarjanje in razvoj svojih projektov.

Break is art

Tretji dan izmenjave smo si ogledali neverjetne grafite po mestu Málaga. Ulična umetnost je pomemben del mestne identitete in življenja njenih prebivalcev. Zdi se, da Málaga močno podpira kulturo in umetnost ter ju skrbno ohranja. Do vseh oblik umetnosti gojijo spoštovanje in ljubezen.

Če boste kdaj odpotovali v Málago, priporočam ogleda grafitov, ki mestu dodajajo edinstven pečat. Ker februarja ni množice turistov, smo lahko tudi v miru uživali v lepoti tamkajšnje plaže – še ena lokacija, ki jo vsekakor morate obiskati. Dan smo preživeli tudi v skromni soseski Lagunillas, ki velja za srce kreativne in alternativne scene Málage. Tu so se s svojimi grafiti predstavili številni lokalni umetniki, kar daje četrti edinstven umetniški pečat. Njena pisana in nekoliko “uporniška” podoba močno nasprotuje bližnjemu predelu SOHO – prefinjenemu, razkošnemu delu mesta.

Videoigre so prav tako umetnost. Grafično oblikovanje je pogosto spregledana, a pomembna umetniška zvrst. Rancho Limón trenutno razvija videoigro, ki podučuje mlade o UN Sustainable Development Goals. Poleg tega ustvarjajo novo igro, osredotočeno na begunsko problematiko.

Umetnost je vedno igrala ključno vlogo kot zagovornik družbenih sprememb – deluje kot “tampon” v boju za dobrobit družbe in glasnik pravičnosti. Veseli me, da se umetnost povezuje z aktivizmom. In dober primer takšnega prepleta je tudi Caravane.

Če citiram Nobelovega nagrajenca Daria Foja: “Gledališče, literatura in umetniški izraz, ki ne govorijo o svojem času, nimajo relevantnosti.” Umetnost nam omogoča, da spregovorimo o družbenih izzivih, ji damo glas in pomen. V današnjem času, ki ga še vedno zaznamujejo neenakost, vojne in podnebne spremembe, je to pomembneje kot kdaj koli prej.

V projektu pričakujemo še dve izmenjavi, junija bo v Gruziji, avgusta v Sloveniji, konec leta 2025 pa bo še zaključni festival v Málagi. Upam, da bodo projekti, kot je naš, še v prihodnje podprti s strani posameznih držav in EU-ja. Želim, da bi bilo čim več programov, ki povezujejo, izobražujejo in naslavljajo različne družbene tematike. Želim si še več takih čudovitih projektov, kot je THE CARAVANE-CLIMATE ART FUSION.

Zapisala Evita Petrovčič


logotip

Izražena stališča in mnenja so izključno stališča in mnenja avtorjev in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali Izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo. Niti Evropska unija niti organ, ki dodeljuje sredstva, zanje ne moreta biti odgovorna.

logotip