Evropska agenda za mladinsko delo je strateški dokument, ki je bil na evropski ravni sprejet kot odziv na izzive, s katerimi se soočajo mladi v EU in Sloveniji, kot so prekarnost, diskriminacija, nizka raven aktivnega državljanstva, posledice, ki jih pustila pandemija Covid-19 in nenazadnje tudi vojna v Ukrajini. Proces njene implementacije, poimenovan Bonski proces, obravnava 8 tematskih področij, in sicer:
- razvoj in širitev ponudbe mladinskega dela
- razvoj kakovosti mladinskega dela
- skupne usmeritve za deležnike na področju mladinskega dela
- razvoj onkraj skupnosti mladinskega dela
- promocija in prepoznavanje mladinskega dela
- inovacije in novi odzivi
- politični okviri mladinskega dela
- strateški okvir za razvoj mladinskega dela
Slovenija se v Strategiji za izvajanje Evropske agende mladinskega dela osredotoča na dve področji, in sicer spodbujanje in razvoj kakovosti v mladinskem delu ter prepoznavanje in priznavanje mladinskega dela. Vizija strategije je, da ima mladinsko delo v Sloveniji določene standarde s katerimi dokazujemo učinke mladinskega dela, ki je poznano in prepoznano v širši javnosti.
V sklopu bonskega procesa, ki spodbuja implementacijo Evropske agende za mladinsko delo, je Državna strokovna delovna skupina za dvig kakovosti in prepoznavnosti mladinskega dela pripravila in z organizacijami mladinskega sektorja uskladila strateški načrt za obdobje 2022–2027/32.
V skladu z akcijskim načrtom za leto 2023 je delovna skupina sprejela okvirni dokument s smernicami kakovosti mladinskega dela, ki poleg evropskih smernic izhaja iz dobrih praks v slovenskem okolju in nagovarja bodoče delovanje sektorja v smeri dviga kakovosti in prepoznavnosti mladinskega dela. V okviru akcijskega načrta so nastali tudi videoposnetki za promocijo mladinskega sektorja, ki jih najdete tukaj.